„Razem dla zdrowia. Wspierajmy naukę” to hasło Światowego Dnia Zdrowia
W dniu 9 kwietnia 2026 r. w Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju z okazji Światowego Dnia Zdrowia odbyła się konferencja dla uczniów szkół podstawowych
i ponadpodstawowych z terenu powiatu buskiego pod hasłem:
„Razem dla zdrowia. Wspierajmy naukę”
w ramach XXIV Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju.
Uczestników konferencji - uczniów, nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół, współorganizatorów Festiwalu oraz zaproszonych Gości przywitał, w imieniu własnym oraz Andrzeja Lasaka Urzędującego Członka Zarządu, Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski. Konferencję prowadziła Irena Sobieraj starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, Przewodnicząca Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Konferencję rozpoczął szczególny Gość Profesor Andrzej M. Fal Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, wybitny specjalista w dziedzinie alergologii, chorób wewnętrznych i zdrowia publicznego. W swoim wystąpieniu na temat „Zalety wyboru zdrowego stylu życia” podkreślił znaczenie wiedzy z zakresu edukacji zdrowotnej i profilaktyki w życiu dzieci i młodzieży.
Następnym punktem był spektakl w wykonaniu uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Tuczępach pt. „W pajęczynie uczuć”.
Swoją wiedzą na temat „Profilaktyki chorób odkleszczowych” podzieliła się ze słuchaczami Ewa Ziemkiewicz kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Wymieniła choroby przenoszone przez kleszcze, gatunki kleszczy, które mają największe znaczenie dla człowieka i zwierząt domowych, przybliżyła profilaktykę, odpowiedziała na najczęściej zadawane pytania i zachęcała do szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
W dalszej części konferencji wystąpiła dr Justyna Kaczmarczyk nauczyciel konsultant Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju Profesor Nadzwyczajny Tarnowskiej Szkoły Wyższej. Temat „Nie ma złych emocji” przedstawiła zwracając szczególną uwagę na znaczenie emocji w życiu każdego człowieka.
Ostatnie wystąpienie pt. „Jedzenie to paliwo – nie tylko dla mięśni, ale też dla mózgu” miał Piotr Opatowski Akademia Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, który zapoznał zebranych z działaniem mózgu w zależności od zdrowego odżywiania się.
Konferencję uświetnił występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju, którzy przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony tematyce zdrowego stylu życia.
Na podsumowanie konferencji przeprowadzono konkurs dla uczestników oraz wręczono nagrody - atrakcyjne vouchery ufundowane przez Jerzego Szydłowskiego Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, a były to między innymi: voucher do Parku Linowego, na Pływalnię Miejską, bilety wstępu do Tężni, lekcja tenisa ziemnego i squash na Stadionie Miejskim.
Na zakończenie konferencji wręczono zaświadczenia Laureatom II Wojewódzkiego Konkursu „Co trzeba wiedzieć o HIV i AIDS oraz o chorobach przenoszonych drogą płciową?”
Oprócz konferencji, która została zorganizowana w sali koncertowej Sanatorium Marconi, odbyły się również zajęcia warsztatowe w sali konferencyjnej Sanatorium „Willa Zielona” w Busku-Zdroju. Warsztaty o tematyce "Depresja - jak sobie z nią radzić?" zorganizowali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju, a warsztaty na temat „Twoje zdrowie w Twoich rękach” zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju. W zajęciach warsztatowych uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z Nowego Korczyna, Brzostkowa, Kołaczkowic i Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju.
Równolegle do konferencji i warsztatów został zorganizowany spacer
z przewodnikami po Parku Zdrojowym. Organizatorem spaceru byli pracownicy Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, a spacerowali uczniowie ze szkoły podstawowej w Kołaczkowicach, Brzostkowie i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju.
W holu Sanatorium Marconi zorganizowane było Miasteczko Zdrowia ze stoiskami promocyjno-edukacyjnymi, profilaktyczno-informacyjnymi oraz badaniami.
Dziękujemy wszystkim organizatorom Miasteczka Zdrowia, którymi były: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju, Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Busku-Zdroju, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju, Świętokrzyski Oddział NFZ w Kielcach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, KRUS Placówka Terenowa w Busku-Zdroju, Akademia Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.
Dziękujemy przedstawicielom instytucji państwowych i samorządowych, którzy byli obecni na Forum Zdrowia, w osobach:
Pani Anita Koniusz Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego;
Pan Jarosław Ciura Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach;
Pani Dagmara Borowiec Narodowy Fundusz Zdrowia Świętokrzyski Oddział Wojewódzki w Kielcach;
Pani Katarzyna Majka Zakład Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach;
Pan Paweł Ruciński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, który reprezentował Pana Jana Jóźwika Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach;
Pan dr Krzysztof Wątorek Prorektor Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach;
Pan Piotr Kaczocha Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój;
Pan podinsp. Rafał Kulasek Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Busku-Zdroju;
Pan Krzysztof Socha Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku-Zdroju;
Pani Małgorzata Wiśniewska Kierownik Administracyjny Sanatorium Marconi, Radna Rady Powiatu w Busku-Zdroju;
Pani Jolanta Maślicha Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju;
Pani Aneta Chwalik Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju;
Pan Andrzej Bilewski Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju;
Pani Janina Dobaj Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju;
Pan Adam Pałys Kierownik Placówki Terenowej w Busku-Zdroju Oddział KRUS w Kielcach, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Busku-Zdroju.
Dziękujemy także uczniom - wolontariuszom z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, którzy każdorazowo zabezpieczają pod względem organizacyjnym nasze spotkania. Podczas tego Forum byli to: Oliwia Eliasz, Amelia Gnutek, Natalia Grabda, Kinga Gronostaj, Roksana Kryczka, Maja Magdziarz, Zuzanna Mysiak, Nikola Ofiara, Wiktoria Szybalska, Igor Godosz, Kacper Kupisz, Szymon Rasiński. Dziękujemy również ich opiekunowi dr Karolowi Bidzińskiemu, który jest pedagogiem szkolnym w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju.
Tegoroczne Forum Zdrowia zgromadziło ponad 270 uczestników.
W imieniu Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz współorganizatorów XXIV Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju składamy serdeczne podziękowanie dla:
- Zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. za udostępnienie sali koncertowej w Sanatorium Marconi oraz za nieodpłatne przekazanie wody mineralnej Bukowianka-Zdrój, którą zostali poczęstowani uczestnicy Forum;
- Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Busku-Zdroju za zorganizowanie poczęstunku jabłkami, które przekazała Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców w Sielcu, Powiat Kazimierski, Gmina Skalbmierz.
- Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Jerzego Szydłowskiego za przekazanie voucherów w postaci biletów na basen, stadion, do parku linowego i do tężni dla uczestników konkursu.

