Logo Powiat Buski

„Zdrowe początki – pełna nadziei przyszłość” to hasło Światowego Dnia Zdrowia

Zwyczajowo z okazji Światowego Dnia Zdrowia w dniu 8 kwietnia 2025 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się konferencja dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu buskiego pod hasłem:

 

„Zdrowe początki – pełna nadziei przyszłość”

  w ramach XXIII Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju.

 

Starosta Buski Jerzy Kolarz w imieniu swoim, Wicestarosty Buskiego Stanisława Klimczaka oraz Urzędującego Członka Zarządu Andrzeja Lasaka, przywitał uczniów, nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół, współorganizatorów Festiwalu oraz zaproszonych Gości. Konferencję prowadziła Irena Sobieraj starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, Przewodnicząca Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

W czasie konferencji podjęto tematykę uzależnienia od opalania i konsekwencje poparzeń słonecznych, współczesne zagrożenia zdrowotne, jakie niosą nowoczesne metody używania nikotyny, e-papierosy. Młodzież poznała zastosowanie defibrylatora AED oraz wskazano miejsca na terenie Buska-Zdroju, gdzie znajdują się te urządzenia ratujące życie.

 

ZAPAMIĘTAJMY

miejsca w Busku-Zdroju, w których znajdziemy defibrylator AED:

  • Buskie Samorządowe Centrum Kultury,
  • Dom Zdrojowy przy Kompleksie Tężni Solankowej
  • Buski Ośrodek Sportu i Rekreacji /przy stadionie/,
  • Pływalnia Miejska,
  • Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
  • Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju,
  • Komenda Powiatowej Policji w Busku-Zdroju,
  • Szpital Uzdrowiskowy „Krystyna”
  • Centrum Aktywizacji Społecznej – Klub Seniora

W dalszej części konferencji rozmawiano o uzależnieniach, jaką rolę w organizmie pełni cukier, o koncepcji zarządzania czasem, czyli odnalezieniem równowagi pomiędzy pracą, karierą i ambicją a życiem prywatnym, rodziną, zdrowiem, rozrywką czy rozwojem duchowym. W trakcie konferencji mocno wybrzmiało, że zarówno dla zdrowia, a tym bardziej w chorobie bardzo ważnym elementem wspierającym jest rodzina oraz najbliższe otoczenie. Ważnym elementem była również prelekcja na temat uwrażliwienia społeczności szkolnych na problemy osób cierpiących na choroby nowotworowe krwi, szerzenie idei dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Czy problem AIDS należy do przeszłości? Kto może się zakazić HIV?

Odpowiedź między innymi na te pytania była ostatnim punktem programu.

Konferencję uświetniły występy uczniów szkół ponadpodstawowych z Buska-Zdroju. Na rozpoczęcie spotkania wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, w składzie: Maciej Dudek – gitara i wokal, Jan Gwiaździński – perkusja, Martyna Kolarz – keyboard i wokal, Arkadiusz Kuta – akordeon, gitara i wokal. W trakcie konferencji uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju Natalia Wróbel zaśpiewała trzy utwory, a po kolejnych prelekcjach wystąpił zespół muzyczny z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju, w składzie: nauczyciel Michał Siekierski – gitara basowa i uczniowie Filip Gunia – gitara elektryczna i wokal, Bartosz Wach – instrumenty klawiszowe i gościnnie z I LO Bartłomiej Rzępała – perkusja. Na zakończenie spotkania wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju, w składzie: Patryk Janicki – wokal, Wiktoria Nowosielska i Kacper Warzecha – saksofon, Antoni Skórski – keybord, Mikołaj Wójcik – perkusja i Franciszek Trzcina – gitara.

Na podsumowanie konferencji przeprowadzono konkurs dla uczestników oraz wręczono nagrody.

Oprócz konferencji w BSCK zorganizowaliśmy warsztaty na temat „E – papierosy, energetyki – niebezpieczna moda!”, w których uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z Pacanowa i Wiślicy.

W auli Buskiego Samorządowego Centrum Kultury zorganizowane było Miasteczko Zdrowia ze stoiskami promocyjno-edukacyjnymi, profilaktyczno-informacyjnymi oraz badaniami, a przed budynkiem Centrum stał CYTOBUS, w którym przeprowadzono badania profilaktyczne.

Dziękujemy wszystkim organizatorom Miasteczka Zdrowia, którymi były: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju, Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Busku-Zdroju, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju, Świętokrzyski Oddział NFZ w Kielcach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju, Fundacja DKMS.

Dziękujemy przedstawicielom instytucji państwowych i samorządowych, którzy byli obecni na Forum Zdrowia, w osobach:

Pan Jacek Matera Z-ca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia
w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, który reprezentował                                                              

Pana Józefa Bryka Wojewodę Świętokrzyskiego;

Pan Jarosław Ciura Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach;

Pani dr Izabela Wojarska z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, która reprezentowała

Pana Jana Jóźwika
Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach;

Pan Piotr Kaczocha Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój;

Pan insp. Andrzej Skowroński Komendant Powiatowy Policji w Busku-Zdroju;

Pan Krzysztof Socha Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku-Zdroju.

 

Dziękujemy także uczniom - wolontariuszom z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, którzy każdorazowo zabezpieczają pod względem organizacyjnym nasze spotkania. Podczas tego Forum byli to: Wiktoria Chwalik, Wiktoria Szcześniak, Karol Chrobot, Igor Grzesik, Szymon Hanczke, Kacper Jędrszczyk, Jakub Kobos, Bartosz Kopeć, Kacper Remion, Wojciech Wójcik i Maciej Zgrzebnicki.

Tegoroczne Forum Zdrowia zgromadziło ponad 320 uczestników.

W imieniu Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz współorganizatorów
XXIII Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju składam serdeczne podziękowanie dla:

 

  • Zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. za nieodpłatne przekazanie wody mineralnej „Buskowianka”, którą zostali poczęstowani uczestnicy Forum;
  • Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Busku-Zdroju za przekazanie jabłek;
  • Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Jerzego Szydłowskiego za przekazanie voucherów w postaci biletów na basen, stadion, do parku linowego dla uczestników konkursu;
  • Dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury Katarzyny Legawiec za przekazanie voucherów w postaci biletów na tężnię dla uczestników konkursu oraz za wszelką pomoc organizacyjną.

 

 

Autor tekstu: Ilona Marzec

Fotografie: Tadeusz Sempioł

Galeria zdjęć

Występy uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, w składzie: Maciej Dudek gitara i wokal, Jan Gwiaździński perkusja, Martyna Kolarz keyboard i wokal, Arkadiusz Kuta akordeon, gitara i wokal Występy uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, w składzie: Maciej Dudek gitara i wokal, Jan Gwiaździński perkusja, Martyna Kolarz keyboard i wokal, Arkadiusz Kuta akordeon, gitara i wokal Otwarcie konferencji, na zdjęciu Starosta Buski Jerzy Kolarz Zaproszeni Goście oraz uczestnicy konferencji Zaproszeni Goście oraz uczestnicy konferencji Prowadząca konferencję, na zdjęciu Irena Sobieraj starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach Zaproszeni Goście oraz uczestnicy konferencji „Uzależnienie od opalania - konsekwencje” Katarzyna Majka Specjalista ds. Promocji Zdrowia, Zakład Profilaktyki Onkologicznej, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach „Uzależnienie od opalania - konsekwencje” Katarzyna Majka Specjalista ds. Promocji Zdrowia, Zakład Profilaktyki Onkologicznej, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach Pan Jarosław Ciura Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach „Nowoczesne sposoby używania nikotyny - współczesne zagrożenia zdrowotne” Ewa Ziemkiewicz Kierownik, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach Występ uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju Natalii Wróbel Występ uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju Natalii Wróbel „Pierwsza pomoc z użyciem defibrylatora AED" Mateusz Górecki Ratownik medyczny, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju „Pierwsza pomoc z użyciem defibrylatora AED" Mateusz Górecki Ratownik medyczny, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju „Uzależnienia…., a cukier?” Dagmara Borowiec Główny Specjalista, Dział Obsługi Klientów i Profilaktyki, Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ w Kielcach Występ zespołu muzycznego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju, w składzie: nauczyciel Michał Siekierski gitara basowa i uczniowie Filip Gunia gitara elektryczna i wokal, Bartosz Wach instrumenty klawiszowe i gościnnie z I LO Bartłomiej Rzępała perkusja Występ zespołu muzycznego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju, w składzie: nauczyciel Michał Siekierski gitara basowa i uczniowie Filip Gunia gitara elektryczna i wokal, Bartosz Wach instrumenty klawiszowe i gościnnie z I LO Bartłomiej Rzępała perkusja Występ zespołu muzycznego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju, w składzie: nauczyciel Michał Siekierski gitara basowa i uczniowie Filip Gunia gitara elektryczna i wokal, Bartosz Wach instrumenty klawiszowe i gościnnie z I LO Bartłomiej Rzępała perkusja Występ zespołu muzycznego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju, w składzie: nauczyciel Michał Siekierski gitara basowa i uczniowie Filip Gunia gitara elektryczna i wokal, Bartosz Wach instrumenty klawiszowe i gościnnie z I LO Bartłomiej Rzępała perkusja Występ zespołu muzycznego z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju, w składzie: nauczyciel Michał Siekierski gitara basowa i uczniowie Filip Gunia gitara elektryczna i wokal, Bartosz Wach instrumenty klawiszowe i gościnnie z I LO Bartłomiej Rzępała perkusja „Work-life balance jako podstawa funkcjonowania współczesnej rodziny” dr Izabela Wojarska Inspektor pracy, Państwowa Inspekcja Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach „Work-life balance jako podstawa funkcjonowania współczesnej rodziny” dr Izabela Wojarska Inspektor pracy, Państwowa Inspekcja Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach „Work-life balance jako podstawa funkcjonowania współczesnej rodziny” dr Izabela Wojarska Inspektor pracy, Państwowa Inspekcja Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach „Zdrowie a choroba, wsparcie rodziny, wpływ otoczenia” Jarosław Zatorski Dyrektor Hospicjum w Busku-Zdroju „Dawstwo krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku. Fakty i mity” Maja Witowska-Rubaszek Koordynator ds. Rekrutacji Dawców, Fundacja DKMS „Dawstwo krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku. Fakty i mity” Maja Witowska-Rubaszek Koordynator ds. Rekrutacji Dawców, Fundacja DKMS „Profilaktyka HIV/AIDS w szkołach i placówkach oświatowych” Irena Sobieraj Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach Konkurs dla uczestników Konkurs dla uczestników Konkurs dla uczestników Konkurs dla uczestników Konkurs dla uczestników Konkurs dla uczestników Przy mikrofonie Wicestarosta Buski Stanisław Klimczak Występy uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju, w składzie: Patryk Janicki wokal, Wiktoria Nowosielska i Kacper Warzecha saksofon, Antoni Skórski keybord, Mikołaj Wójcik perkusja i Franciszek Trzcina gitara Występy uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju, w składzie: Patryk Janicki wokal, Wiktoria Nowosielska i Kacper Warzecha saksofon, Antoni Skórski keybord, Mikołaj Wójcik perkusja i Franciszek Trzcina gitara Występy uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju, w składzie: Patryk Janicki wokal, Wiktoria Nowosielska i Kacper Warzecha saksofon, Antoni Skórski keybord, Mikołaj Wójcik perkusja i Franciszek Trzcina gitara Występy uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju, w składzie: Patryk Janicki wokal, Wiktoria Nowosielska i Kacper Warzecha saksofon, Antoni Skórski keybord, Mikołaj Wójcik perkusja i Franciszek Trzcina gitara Młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju Zajęcia warsztatowo - wykładowe dla uczniów szkół podstawowych „E – papierosy, energetyki – niebezpieczna moda!” Ewelina Dąbrowska, Monika Trzaska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju Zajęcia warsztatowo - wykładowe dla uczniów szkół podstawowych „E – papierosy, energetyki – niebezpieczna moda!” Ewelina Dąbrowska, Monika Trzaska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju Miasteczko Zdrowia CYTOBUS Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia Miasteczko Zdrowia
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności