herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Festiwal Zdrowia XXII Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku – Zdroju
XXII Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku – Zdroju Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, przekazała do publikacji: Ilona Marzec   
wtorek, 15 października 2024
 

Foto-zajawka4 października 2024 r. w sali koncertowej w Sanatorium Marconi w Busku - Zdroju odbyła się konferencja zorganizowana w ramach XXII Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku - Zdroju.

 

W imieniu Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju, konferencję uroczyście otworzył Urzędujący Członek Zarządu Andrzej Lasak, przywitał uczniów i młodzież szkolną, Szkoły Promujące Zdrowie, dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli, pedagogów i opiekunów, a także uczestników panelu dyskusyjnego i wykładowców, dziękując im za honorowe włączenie się w realizację konferencji.

Następnie przywitani zostali Goście i Współorganizatorzy Festiwalu:
Pani Grażyna Dekiel Świętokrzyski Wicekurator Oświaty wraz z wizytatorami Panią Ireną Sobieraj i Panią Małgorzatą Połeć oraz rzecznikiem prasowym Panią Magdaleną Werens-Pokrzepą;    
Pani Anna Papaj Naczelnik Wydziału Oświaty i Infrastruktury Społecznej reprezentująca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Pana Jerzego Szydłowskiego;
Pan mł. asp. Krzysztof Krawczyk reprezentujący Komendanta Powiatowego Policji w Busku-Zdroju Pana mł. insp. Andrzeja Skowrońskiego;
Pan Grzegorz Wojciechowski Zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku-Zdroju;
Gospodarz obiektu - Zarząd „Uzdrowiska Busko-Zdrój” S.A., w imieniu Prezesa Zarządu Pani Elżbiety Śreniawskiej i Pani Agnieszki Wojdan - Dyrektor Pionu Ekonomiczno-Finansowego Uzdrowiska, przywitani zostali Pan Marek Strzała Kierownik Administracyjno - Gospodarczy Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Pani Małgorzata Wiśniewska Kierownik Administracyjny Sanatorium Marconi Radna Rady Powiatu w Busku-Zdroju. Pan Andrzej Lasak podkreślił, że Zarząd Uzdrowiska zawsze wspiera Festiwal Zdrowia wodą mineralną "Buskowianka", którą częstowani są uczestnicy.
Pani Jolanta Maślicha Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju;
Pani Aneta Chwalik Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju;
Pani Bożena Tałaj Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Nizinach;
Pan Grzegorz Lasak Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju.

Dalszą część konferencji oraz panel dyskusyjny prowadziła Pani Irena Sobieraj, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, Przewodnicząca Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

"Uzależnienia, HIV/AIDS – co warto wiedzieć?"

W panelu na powyższy temat udział wzięli: moderator Pani Irena Sobieraj, Pani Katarzyna Majka Zakład Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Pani Ewa Czarnecka Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach oraz Pan Tomasz Jas Departament Ochrony Zdrowia Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Tematem przewodnim dyskusji było podkreślenie wiedzy z zakresu profilaktyki pierwszorzędowej w obszarze uzależnień i przeciwdziałaniu zakażeniom wirusem HIV, którą warto posiadać, aby utrzymywać zdrowie we wszystkich jego wymiarach: fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym oraz pomnażać je.
Podkreślono w rozmowie bardzo ważną zależność między HIV i AIDS a narkotykami, alkoholem lub innymi substancjami zmieniającymi świadomość: po użyciu tych substancji ryzyko zakażenia znacznie wzrasta.
W dyskusji panelowej przedstawiciele instytucji zajmujących się promocją zdrowia wskazali na możliwości współpracy szkół i placówek ze specjalistami w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom oraz zapobieganiu zakażeniom wirusem HIV.

Następnie zaprezentowano spektakl pod tytułem „Drabina uzależnień” w wykonaniu uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Nizinach.    
Przedstawienie ukazało siłę uzależnienia, wobec którego młody człowiek jest bezbronny, jeśli nie ma wokół niego osób wspierających jego zdrowy rozwój. Młodzi artyści opowiedzieli o destrukcyjnej sile nałogów, ale także o możliwości wyboru, który zawsze każdy z nas ma, szczególnie jeżeli w tej trudnej sytuacji nie jest sam.
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie Certyfikatów Szkoła Promująca Zdrowie i Przedszkole Promujące Zdrowie oraz wręczenie szkołom Zaproszeń do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Certyfikaty i Zaproszenia wręczyła Pani Grażyna Dekiel Świętokrzyski Wicekurator Oświaty wspólnie z Panią Małgorzatą Połeć starszym wizytatorem Kuratorium Oświaty w Kielcach i Wojewódzkim Koordynatorem Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.

Certyfikaty Przedszkole i Szkoła Promująca Zdrowie otrzymały następujące placówki oświatowe:
1. Przedszkole Samorządowe Nr 14 im. Marii Kownackiej w Kielcach;
2. Szkoła Podstawowa w Miąsowej;
3. Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach;
4. Publiczna szkoła Podstawowa Nr 4 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej
w Ostrowcu Świętokrzyskim;
5. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie;
6. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.

Zaproszenia do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie otrzymały następujące placówki oświatowe:
1. Przedszkole Samorządowe nr 40 w Kielcach;
2. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie;
3. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku;
4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach.

Pani Grażyna Dekiel Świętokrzyski Wicekurator Oświaty pogratulowała dyrektorom, nauczycielom oraz uczniom szkół i placówek podejmowanych działań, a także efektów osiąganych w zakresie promocji zdrowia. Skierowała także zaproszenie do wszystkich szkół, rzedszkoli i placówek do podejmowania działań w zakresie promocji zdrowia, aby przystąpić do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.

Następnie w trakcie konferencji wysłuchaliśmy dwóch wykładów. Jako pierwsza wystąpiła Pani Katarzyna Majka Zakład Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, która zaprezentowała temat: „Styl życia, uzależnienia a choroby onkologiczne”. Z drugim wykładem wystąpiła Pani Dagmara Borowiec Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ, a tematem wykładu było „Dbam o siebie”.

Konferencję uświetniły występy artystów Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Busku-Zdroju: Aniki Owczarskiej flet oraz Jacka Ciołczyka fortepian. Na ręce Pana Pawła Korepty Wicedyrektora Szkoły zostały przekazane podziękowania za zaangażowanie w promocję zdrowia w ramach Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju.

Na zakończenie Pani Irena Sobieraj podsumowała konferencję zwracając uwagę na podstawowe zadania profilaktyki realizowanej w szkołach, rozumianej jako działania w trzech obszarach:
- wspomaganie wychowanka w radzeniu sobie z trudnościami,
- ograniczanie i likwidowanie czynników ryzyka,
- inicjowanie i wzmacnianie czynników chroniących.
Podkreśliła także znaczenie współpracy z instytucjami wspierającymi szkołę/placówkę w realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych oraz zaprosiła wszystkich na kolejny Festiwal Zdrowia.

W trakcie trwania konferencji odbyły się zajęcia warsztatowo - wykładowe dla uczniów szkół podstawowych, które zostały zorganizowane w sali konferencyjnej w Sanatorium Marconi. Warsztaty poprowadziły Pani Ewelina Dąbrowska i Pani Monika Trzaska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju.
W warsztatach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Gnojnie oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie. Tematyka warsztatów to:
„E-papierosy, energetyki – niebezpieczna moda”. Na drugie warsztaty zaproszono uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Siesławicach i uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Nizinach. Warsztaty zostały zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju Panią Aleksandrę Golbę i Panią Agnieszkę Ptak. Tematem zajęć była „Agresja elektroniczna i cyberbullying”.

Podczas Festiwalu współorganizatorzy zorganizowali Miasteczko Zdrowia ze stoiskami informacyjno-edukacyjnymi. Uczestnikom zaproponowano między innymi: pomiar ciśnienia tętniczego, bezpłatne badania cytologiczne, pokaz i ćwiczenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, porady edukacyjne NFZ, pomiar składu masy ciała, porady dietetyczne, porady edukacyjne z obszaru zagrożeń epidemiologicznych oraz profilaktyki HIV/AIDS, użycie symulatorów środków odurzających np. alkogogli, narkogogli.
Instytucje, które zorganizowały stoiska: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Busku-Zdroju, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju, Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ w Kielcach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju.

Współorganizatorzy Festiwalu Zdrowia składają podziękowanie dla Zarządu „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. za ufundowanie naturalnej wody mineralnej Buskowianka-Zdrój dla uczestników konferencji oraz podziękowanie dla Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców w Sielcu za przekazane jabłka. Podziękowanie kierujemy również do uczniów wolontariuszy z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, którzy wspaniale wywiązali się ze swoich zadań zabezpieczając organizacyjnie Festiwal Zdrowia.

Tegoroczny Festiwal zgromadził ponad 300 uczestników.


WSPÓŁORGANIZATORZY XXII FESTIWALU ZDROWIA IM. ZBIGNIEWA KOCIUBY W BUSKU-ZDROJU:

Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju, Zarząd "Uzdrowiska Busko - Zdrój" S.A., Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Miasto i Gmina Busko-Zdrój, Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju, KRUS w Busku-Zdroju, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Świętokrzyski Związek Rolników, Kółek Organizacji Rolniczych, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Główna Sekcja Balneotechniki, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju, Akademia Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Departament Ochrony Zdrowia, Hospicjum w Busku-Zdroju, Buskie Stowarzyszenie Kulturalne, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Busku-Zdroju, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Busku-Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Świętokrzyski Związek Piłki Ręcznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku - Zdroju


Tekst: Ilona Marzec, Irena Sobieraj
Foto: Adrian Lasak

 

Przejdź do kolejnej galerii

Cz. II

Poprawiony: wtorek, 15 października 2024