ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA |
![]() |
Opublikował: Mateusz Olszewski. Przekazała do publikacji: Ilona Marzec. | |||
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 | |||
Spotkanie otworzył Pan Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski, który przywitał wszystkich uczestników oraz podziękował za zorganizowanie Forum. Szczególne podziękowania zostały skierowane do Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, ponieważ współpraca z wizytatorami z Kuratorium pomogła zorganizować to spotkanie. Podziękowanie zostało również skierowane do wszystkich Współorganizatorów Festiwalu - partnerów z 21 instytucji.
Wicestarosta zaznaczył, że w roku 2020 zaplanowane konferencje, spotkania i warsztaty zostały zniweczone przez pandemię koronawirusa. "W 2021 roku podjęto decyzję o organizacji Forum Zdrowia z ograniczeniami wynikającymi z aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Z tego względu uczestnikami są nauczyciele, pedagodzy i dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i podstawowych z terenu Powiatu Buskiego. Argumentem za zaproszeniem tej właśnie grupy zawodowej jest fakt, że uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się praktycznie od początku bieżącego roku szkolnego wyłącznie zdalnie. Taka sytuacja rodzi wśród uczniów liczne problemy zdrowotne a także psychologiczne, które wymagają ze strony dyrekcji, nauczycieli i pedagogów ogromnej pracy i nowych metod nauczania. Tegoroczne Forum Zdrowia i tematy, które zostały na nie wybrane, powinny przyczynić się do przekazania uczniom odpowiedniej wiedzy na temat epidemii, zagrożeń z niej wynikających oraz sposobów stopniowego powrotu do normalności, zarówno w życiu prywatnym, jak również w edukacji szkolnej".
Następnie Wicestarosta Buski przywitał Współorganizatorów w osobach:
Kolejno szczególnie serdecznie zostały powitane osoby wygłaszające referaty:
Kontynuując przywitanie, Wicestarosta gorąco powitał nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół oraz poinformował, że na dzisiejsze spotkanie zostały zgłoszone 23 placówki oświatowe z terenu Powiatu Buskiego.
Następnie głos zabrał Pan Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty, który wyraził przekonanie o potrzebie wspierania nauczycieli w zakresie realizacji edukacji zdrowotnej i wskazał korzyści wynikające z działań podejmowanych w ramach Festiwalu Zdrowia od wielu lat. Dalej spotkanie prowadziła Pani Irena Sobieraj wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, która przedstawiła główny cel konferencji tj. wsparcie działań szkół w zakresie edukacji zdrowotnej w trudnym czasie pandemii oraz wskazała na przygotowane materiały edukacyjne do wykorzystania przez nauczycieli, wychowawców do pracy z uczniami i ich rodzicami. Pierwszy wykład pt. "Zachowania bezpieczne w czasie pandemii – zasada DDM" przedstawiła Pani Ewa Czarnecka reprezentująca Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach. Następny wykład zaprezentowała Pani Jolanta Karyś adiunkt w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, na temat: "Współczesne zagrożenia zdrowia psychicznego u adolescentów".
Kolejną prelegentką była Pani Jadwiga Zapała specjalista ds. promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, która przygotowała wystąpienie na temat: "Edukacja onkologiczna a zachowania zdrowotne w pandemii".
Jako czwarty temat przedstawił Pan Szymon Wójcik ratownik medyczny w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach oraz pracownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, który brzmiał: "Pierwsza pomoc w czasie pandemii, nauka i praktyka". Po raz pierwszy na Forum wystąpił Pan Paweł Paździor fizjoterapeuta w Klinice Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej w Instytucie Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie, który przybliżył zagadnienie: "Rehabilitacja ruchowa i ćwiczenia oddechowe w procesie rekonwalescencji po COVID-19".
Kolejnym prelegentem był Pan Karol Bidziński z Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju z wystąpieniem: "Jak pokonywać szkolne stresy?".
Na zakończenie wysłuchaliśmy Pana Stanisława Golmento głównego specjalistę w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Kielcach, który podjął temat: "Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkole".
Prelegenci zgodnie podkreślili, jak ważna jest rola szkoły dla wzmacniania zdrowia uczniów i ich rodzin, wskazując na nowe dodatkowe zadania wynikające z sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie. Bardzo ważnym aspektem spotkania była deklaracja wykładowców dotycząca współpracy z nauczycielami w zakresie realizacji w szkołach edukacji zdrowotnej i profilaktyki onkologicznej, także w czasie pandemii. Uczestnicy spotkania zostaną wyposażeni w materiały pokonferencyjne zawierające prezentacje opracowane przez prelegentów dostosowane do wykorzystania w pracy z uczniami oraz wskazówki z zakresu poprawy bezpieczeństwa wynikające z pracy Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju.
W podsumowaniu spotkania zgodnie stwierdzono, iż konferencja była bardzo potrzebna, bowiem trwająca pandemia sprawiła, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na pomoc specjalistów w zakresie promocji i poprawy zdrowia oraz zadeklarowano kontynuowanie działań w ramach Festiwalu Zdrowia. Na zakończenie spotkania Pan Stanisław Klimczak złożył wszystkim życzenia zdrowia, wytrwałości i spożytkowania przekazanych informacji w pracy dydaktycznej oraz jeszcze raz podziękował wszystkim za organizację i udział w Forum.
|
|||
Poprawiony: poniedziałek, 12 kwietnia 2021 |