Piękny i słoneczny dzień patronował tegorocznemu XVII Festiwalowi Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby, który został zorganizowany w dniu 27 września 2019 r. Zarówno referaty i prezentacje, jak i wystawy i stoiska przyciągnęły wielu odbiorców.
Część konferencyjna Festiwalu odbyła się w sali koncertowej w Sanatorium Marconi, warsztaty zostały zorganizowane w szkołach ponadpodstawowych oraz w sali konferencyjnej w Sanatorium Marconi, a przed Sanatorium powstało wiele stoisk z informacjami, promocją i badaniami, a także stoiska ze zdrową żywnością. A wszystko po to, aby promować zdrowie, profilaktykę i dobre nawyki.
Część konferencyjną otworzył Wicestarosta Buski Stanisław Klimczak, który przedstawił historię Festiwalu i ciepłymi słowami wspomniał inicjatora Festiwalu Zdrowia Zbigniewa Kociubę. Następnie zostali przywitani wszyscy uczestnicy Festiwalu - uczniowie i młodzież szkolna, uczestnicy Zlotu Szkół Promujących Zdrowie z województwa świętokrzyskiego ze szkół podstawowych i ponadpodsta-wowych, a także po raz pierwszy z przedszkoli oraz opiekunowie, nauczyciele, pedagodzy i dyrektorzy szkół.
Równie gorąco zostali powitani przybyli goście i wykładowcy w osobach:
Katarzyna Nowacka Świętokrzyski Wicekurator Oświaty oraz
Małgorzata Połeć Wojewódzki Koordynator Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach
Adam Derza Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach oraz
Stanisław Golmento oraz Kamila Pawłowska z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach
Krzysztof Ołownia Z-ca Dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia
w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego
Ewa Ziemkiewicz Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach
Marzena Pyk Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach
dr Leszek Smorąg Kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej oraz Jadwiga Zapała specjalista ds. Promocji Zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach
dr Zdobysław Kuleszyński Prorektor ds. Badań i Współpracy Regionalnej,
dr Anna Pisarska oraz Włodzimierz Chłopek przedstawiciele Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach
Beata Matulińska Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy oraz Pan Andrzej Matuszewski
Mariusz Gil Dyrektor Naczelny Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze
Renata Klepko, Iwona Surowiec i Wojciech Markiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach
Michał Maroński Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój
Krzysztof Socha Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku-Zdroju
Jolanta Maślicha Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju
Lucyna Wojnowska Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcą-cych w Busku-Zdroju
Justyna Kwiatkowska Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju
Sylwester Pałka Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju
Andrzej Bilewski Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju
Wiesław Waga Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie
Waldemar Wójcik Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie
Szymon Wójcik Ratownik Medyczny w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach O/Busko-Zdrój
Dalszą część konferencji poprowadziła Irena Sobieraj wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, Przewodnicząca Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, Ekspert PaT w Powiecie Buskim.
Zgodnie z programem na początku tej części konferencji zainaugurowano Zlot Szkół Promujących Zdrowie. Katarzyna Nowacka Świętokrzyski Wicekurator Oświaty oraz Małgorzata Połeć Wojewódzki Koordynator Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, starszy wizytator i Irena Sobieraj wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach wręczyły certyfikaty i zaproszenia do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Certyfikat jest potwierdzeniem zaangażowania szkoły w działania promujące zdrowie i wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć, będących wynikiem wieloletniej i systematycznej pracy.
Certyfikaty Szkoła Promująca Zdrowie, otrzymały następujące placówki:
- Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Wilczkowicach
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju.
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Sierakowie,
- Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Kłucku,
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w Skarżysku-Kamiennej,
Samorządowej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brześciu wręczono odnowienie ważności Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie.
Szkoły i placówki, które zostały przyjęte do Świętokrzyskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie:
- Publiczne Przedszkole w Rudzie Malenieckiej,
- Przedszkole w Smykowie,
- Niepubliczne Przedszkole Artystyczno-Językowe „Słoneczko” w Busku-Zdroju,
- Szkoła Podstawowa nr 20 im. Natalii Machałowej w Kielcach,
- Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach,
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Rudzie Malenieckiej,
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gnojnie,
- Szkoła Podstawowa w Krasocinie,
- Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Wodzisławiu,
- I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu.
W dalszej części konferencji wysłuchano referatów, które wygłosiły w kolejności dr Anna Pisarska z Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach, mgr Ewa Ziemkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach oraz mgr Jadwiga Zapała ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
Wiele nowych i ciekawych informacji dowiedzieliśmy się o krwi, a mianowicie jakie preparaty można z niej uzyskać w celu innym, niż przetoczenie. Pojawiły się nowe nieznane określenia, które być może na tyle zaintrygowały uczestników, aby pogłębić tę tematykę. Kolejny referat dotyczył wątroby - największego i bardzo ważnego narządu w naszym organizmie. Z pięciu wirusów zapalenia wątroby, czyli A,B,C,D,E omówiony został wirus typu C (HCV), który wykryto w 1989 roku i zaliczono do klasy 1 czynników wywołujących nowotwory, ponieważ często zakażenie nim przebiega bezobjawowo. Omówione zostały drogi zakażenia tym wirusem oraz niepokojące objawy. Referat kończący pierwszą część konferencji promował zdrowy styl życia, odpowiadał na pytanie - co wpływa na nasze zdrowie? geny, opieka zdrowotnai środowisko to 50 % uwarunkowań, a kolejne 50 % ma nasz styl życia, sport, odżywianie. Omówiony został także Europejski Kodeks Walki z Rakiem i przy tej okazji tak ostatnio popularne e-papierosy i inne nowatorskie wyroby papierosowe, które są nowymi formami wprowadzania w uzależnienie. W podsumowaniu wykładu, aby zmniejszyć ryzyko nowotworów, niezwykle ważne są badania profilaktyczne, aktywne spędzanie czasu wolnego z bliskimi, przyjaciółmi, zdrowe odżywianie się, unikanie używek, umiejętność radzenia sobie ze stresem.
Ta niezwykle pożyteczna wiedza była wsparta występami wokalnymi uczennic z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu i w Krzczonowie, młode artystki oraz ich opiekun mgr Wiesław Tomal otrzymali gromkie brawa publiczności.
Szczególnie lubianą i oczekiwaną wśród uczniów i nauczycieli formą profilaktyki zdrowotnej są warsztaty. Dlatego jak co roku zorganizowano równolegle do konferencji warsztaty. Odbyły się one w szkołach ponadpodstawowych na terenie miasta Busko-Zdrój - w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Warsztaty zorganizowano również w sali konferencyjnej w Sanatorium Marconi, na które zaproszeni zostali uczniowie szkół podstawowych oraz uczestnicy Zlotu Szkół Promujących Zdrowie. Tematyka warsztatów była różnorodna: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli czemu warto zdrowo żyć, sport uprawiać i być fit", "Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej", "Twoja krew, moje życie" oraz "Poznaj swoje granice. O psychologicznych mechanizmach uzależnienia". Organizatorami warsztatów byli: Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach - mgr Jadwiga Zapała, Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach - mgr Agnieszka Augustyn, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach - mgr Iwona Surowiec oraz Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie - mgr Monika Zagdańska-Uptas.
Tradycyjnie przed Sanatorium Marconi zorganizowano stoiska, na których wykonywane były badania i pomiary, udzielano porad, w tym porad w zakresie prawa pracy i bhp, promowano walory uzdrowiskowe i turystyczne.
Uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju oraz gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich w Janowicach Poduszowskich z gm. Gnojno, Skotnikach Dużych i Owczarach z gm. Busko-Zdrój częstowali zdrową żywnością przygotowaną własnoręcznie. Na chętnych uczestników czekał instruktor, który proponował spacer z kijkami po parku zdrojowym. Praktycznych porad udzielali przedstawiciele Sanepidu, Policji, Inspekcji Pracy, Urzędu Marszałkowskiego, Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. Harcerska Grupa Ratownicza w Busku-Zdroju zorganizowała pokazy pomocy przedmedycznej, a Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przyciągało kolorowym stoiskiem promującym honorowe krwiodawstwo oraz Ośrodek Dawców Szpiku. Wielką atrakcją był Koziołek Matołek z Pacanowa, z którym chętnie pozowano do zdjęć.
Popołudniowy panel skierowany był do wszystkich zainteresowanych, a w szczególności do pedagogów i nauczycieli, których udział potwierdzony został certyfikatem. Nasi prelegenci wygłosili referaty usłyszane do południa, czyli czemu warto żyć zdrowo i fit oraz uprawiać sport, na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C, usłyszeliśmy o stresie, mobbingu, wypaleniu zawodowym, jak wzmocnić odporność, o wpływie zaburzeń psychicznych m. in. na choroby serca, o autyzmie, jak postępować na wypadek oparzenia, o psychologicznych mechanizmach uzależnienia oraz referat nt. "Twoja krew, moje życie". Prelegentami popołudniowego panelu byli: mgr Jadwiga Zapała - Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, mgr Ewa Ziemkiewicz - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, mgr Kamila Pawłowska - Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, dr Grzegorz Gałuszka – Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach, Lek. Andrzej Plutecki i Psych. Andrzej Matuszewski - Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Ratownik medyczny Szymon Wójcik - Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, mgr Wojciech Markiewicz - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, mgr Monika Zagdańska-Uptas - Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.
Tegoroczny Festiwal zgromadził ponad 350 uczestników.
Współorganizatorami XVII Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby byli:
- Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju
- Zarząd „Uzdrowiska Busko - Zdrój" S.A.
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach
- Świętokrzyski Kurator Oświaty
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju
- Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
- Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu
- Instytut Medycyny Wsi w Lublinie
- Polskie Towarzystwo Higieniczne
- Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego
- Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Główna Sekcja Balneotechniki
- Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
- Miasto i Gmina Busko-Zdrój
- Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju
- KRUS w Busku-Zdroju
- Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
- Świętokrzyski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
- Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju
- Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju
- Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach
- Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju
Autor: Ilona Marzec
Foto: Adrian Lasak, Szymon Podsiadło