Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Młodzież z buskich szkół ponadpodstawowych przygotowuje się do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Młodzież z buskich szkół ponadpodstawowych przygotowuje się do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, przekazała do publikacji: Ilona Marzec
wtorek, 15 października 2024

Foto-zajawka

Stowarzyszenie Razem Dzieciom we współpracy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku - Zdroju realizuje zadanie pn. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości inspiracją rozwoju kulturalnego młodzieży Powiatu Buskiego, które dofinansowane jest ze środków Powiatu Buskiego.

W dniu 26 września 2024 r. pan Andrzej Bilewski – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych uroczyście rozpoczął jego realizację.

Do Projektu, obejmującego m.in. dwa konkursy, zostali zaproszeni uczniowie ze wszystkich szkół średnich z terenu Powiatu Buskiego. Celem projektu jest promowanie idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej oraz świadomości, czym dla każdego Polaka jest wolność. Dzięki udziałowi w konkursach uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów recytatorskich i wokalnych.

Pierwszym wydarzeniem w ramach Projektu był Konkurs recytatorski poezji patriotycznej „Moja ojczyzna w poezji”, następnym – Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej „Kocham wolność”. Do obu Konkursów zgłosiło się aż 46 uczestników z czterech szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Buskiego. Ze względu na wyjątkowo wysoki poziom obu konkursów, w podjęciu decyzji pomogły członkom Jury wielopłaszczyznowe kryteria oceny występów, takie jak: dobór i wartości artystyczne utworów, pamięciowe opanowanie tekstu, umuzykalnienie, dykcja, kostiumy, choreografia, pomysłowość i interpretacja.

Na laureatów Konkursu czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe - bony towarowe o wartości od 100 do 300 złotych w zależności od zajętego miejsca. Organizatorzy docenili talent i zaangażowanie wszystkich uczestników konkursów, obdarowując ich nie tylko pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami, ale przede wszystkim nagrodą w postaci udziału w bezpłatnym wyjeździe do teatru do Tarnowa. Podczas wyjazdu ufundowanego ze środków projektu uczniowie wezmą udział w warsztatach zachowań scenicznych połączonych ze spektaklem teatralnym. Umiejętności wszystkich uczestników projektu zostaną wzbogacone poprzez uczestnictwo w lekcjach teatralnych prowadzonych przez profesjonalnych aktorów, którzy przekażą młodym adeptom sztuk scenicznych tajniki zachowań na scenie, publicznej prezentacji przed widownią, doskonalenia dykcji i emisji głosu.

Kolejną niespodzianką dla laureatów konkursów będzie możliwość wystąpienia w "Spotkaniu z Pieśnią i Poezją Patriotyczną" organizowanym corocznie w okolicach 11 listopada przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Busku – Zdroju. Celem tej uroczystości, cieszącej się już ugruntowaną pozycją w kalendarzu lokalnych wydarzeń kulturalnych, jest upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Już dziś serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w tej pięknej uroczystości.

Tekst: Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej

Foto: Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Busku – Zdroju