Powiat Buski już po raz drugi realizuje program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” w zakresie zadania 1.5 Pomoc uczennicom w ciąży oraz 2.4 Wieloaspektowa i kompleksowa pomoc niepełnosprawnemu dziecku w okresie od 0. roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole oraz jego rodziny.
Zadanie 1.5. Pomoc uczennicom w ciąży jest realizowane przez Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju (ZST-I). W internacie ZST-I stworzono miejsce dla uczennic w ciąży, w formie odrębnego pokoju, w którym zapewniono maksymalnie komfortowe warunki pobytu uczennic do czasu urodzenia dziecka. Na realizację tego zadania Powiat otrzyma - w latach 2022 - 2026 - łącznie 6 600 zł.
Zadanie 2.4 Wieloaspektowa i kompleksowa pomoc niepełnosprawnemu dziecku w okresie od 0. roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole oraz jego rodziny realizuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Busku-Zdroju. Zadaniem Poradni jest zapewnienie dzieciom niepełnosprawnym w wieku od 0 do 6 lat fachowej opieki i wsparcia w procesach rehabilitacji i rewalidacji w formie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Dzieci i ich rodziny objęto pomocą specjalistów w zależności od potrzeb. Poradnia organizuje dodatkowe usługi terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów.
Zadanie jest realizowane na mocy porozumienia z dnia 6 kwietnia 2022 r. nr MEiN/2022/DWEW/335 zawartego między Powiatem Buskim a Ministrem Edukacji Narodowej. W związku z podpisaniem w sierpniu 2024 r. aneksu do porozumienia zwiększona zostanie w latach 2024 - 2026 liczba godzin zajęć specjalistycznych do 820, co stanowi wzrost o 300 godzin rocznie. Koszt zadania realizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Busku-Zdroju w latach 2022-2026 wyniesie 373 560 zł.
Tekst: Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej