Tegoroczne działania Powiatu Buskiego na rzecz szerokiej promocji zdrowia podsumował XIV Festiwal Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby, który odbył się 30 września 2016 r. w Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju i zgromadził prawie 550 uczestników.
W ramach Festiwalu zorganizowano warsztaty i wykłady, a ich tematyka obejmowała zagadnienia związane z cukrzycą. Ponieważ rośnie liczba osób chorych lub zagrożonych cukrzycą, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby, a także posiadać wiedzę o sposobach wykrywania i leczenia cukrzycy. Dlatego organizatorzy Festiwalu Zdrowia, odpowiadając na tegoroczne hasło Światowej Organizacji Zdrowia, podjęli działania, mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
W pierwszej części konferencji w godz. 10:00 - 13:30 w sali koncertowej Sanatorium Marconi gościliśmy liczną grupę uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także nauczycieli i pedagogów szkolnych oraz dyrektorów szkół z terenu województwa świętokrzyskiego.
Wszystkich zebranych, w imieniu Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju, powitał Starosta Buski Jerzy Kolarz. Starosta przywitał również przybyłych gości:
- Panią Barbarę Sakaus Starszego Specjalistę w Departamencie Promocji Zdrowia, Biostatyki i Analiz reprezentującą Głównego Inspektora Sanitarnego Ministra Marka Posobkiewicza
- Pana dr n. med. Grzegorza Gałuszkę Radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego reprezentującego Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa
- Panią Annę Stańczak Zastępcę Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach
- Pana Kazimierza Mądzika Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty
- Pana Janusza Czyża Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach
- Panią Marzenę Pyk Z-cę Dyrektora ds. Pielęgniarstwa w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach
- Pana dr Zdobysława Kuleszyńskiego Prorektora ds. Badań i Współpracy Regionalnej w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach
- Pana Krzysztofa Sochę Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitar-nego w Busku-Zdroju
- Panią Elżbietę Trybuch Dyrektora ds. Lecznictwa reprezentującą Wojciecha Legawca Prezesa Zarządu „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A.
Starosta Jerzy Kolarz w słowie wstępnym przytoczył cytat dr hab. Zbigniewa B. Gasia prof. nadzw. Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie:
„Profilaktyka to spotkanie z drugim człowiekiem w atmosferze życzliwości, empatii i zrozumienia; jest czasem poświęconym innym w celu przeciwdziałania niepożądanym zachowaniom. To nadzieja na lepsze jutro.”
Ten cytat doskonale odzwierciedla działania podejmowane przez organizatorów Festiwalu Zdrowia.
Głos zabrał również Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Gałuszka, który w imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa oraz jako Dyrektor Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji "Krystyna" w Busku-Zdroju pogratulował organizatorom Festiwalu działań promujących zdrowie publiczne.
Po zakończeniu części oficjalnej, prowadzenie konferencji przypadło w udziale Pani Irenie Sobieraj - Przewodniczącej Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towa-rzystwa Zdrowia Publicznego, Pedagogowi szkolnemu w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, Doradcy metodycznemu w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju oraz Ekspertowi PaT w Powiecie Buskim.
Konferencję rozpoczęło wręczenie certyfikatów i zaproszeń do Świętokrzyskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie przez Kazimierza Mądzika Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Szkoły, które otrzymały certyfikaty:
- Szkoła Podstawowa im. Piotra Ściegiennego i Gimnazjum w Zespole Szkół w Bęczkowie;
- Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku Zdroju;
- Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cedzynie;
- Zespół Szkół Specjalnych przy Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze;
- Zespół Przedszkolno-Szkolny w Dobromierzu;
- Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Gadce;
- Gimnazjum w Gnojnie;
- Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Kielcach;
- Szkoła Podstawowa w Parszowie;
- Szkoła Podstawowa im. gen. bryg. Antoniego Hedy-Szarego w Radoszycach;
- Publiczne Gimnazjum im. Franciszka Staffa w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckie;
- Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Samborcu;
- Publiczne Gimnazjum w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Samborcu;
- Szkoła Podstawowa w Sobkowie;
- Szkoła Podstawowa Nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach;
- Szkoła Podstawowa w Zaborowicach;
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zespole Placówek Oświatowych w Zbludowicach;
- Samorządowe Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Zbludowicach.
W dalszej części konferencji usłyszeliśmy wykład o "Promocji zdrowia jamy ustnej w wieku rozwojowym" wygłoszony przez dr Joannę Zemlik Wojewódzkiego Konsultanta Stomatologii, prelekcję na temat "Cukrzyca a nowotwory - podobieństwa i różnice w profilaktyce" przedstawioną przez mgr Jadwigę Zapałę, reprezentującą Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, o "Złotych zasadach w żywieniu, a nowej piramidzie zdrowia" opowiedziała mgr Ewa Ziemkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach, a temat "Bóle kręgosłupa - możliwości samoleczenia. Elementy terapii McKenziego" przybliżyła dr Anna Siwoń z Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach.
Wykłady były przeplatane występami artystycznymi uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wiślicy, którzy przedstawili spektakl pt. "Bajka o niebieskim mundurku". Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stępocicach zaprezentowali spektakl pt. "Sąd nad fast foodami", Buska Grupa PaT przedstawiła spektakl edukacyjno-profilaktyczny pt. "Czarno na białym", po czym młodzież z PaT-u wzięła udział w konkursie na temat profilaktyki uzależnień. I tu czekała na uczestników niespodzianka w postaci nagród, które ufundował Starosta Buski ze środków otrzymanych z Województwa Świętokrzyskiego na realizację programu "Bezpieczne Świętokrzyskie".
Tradycyjnie z programem wokalno-muzycznym wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju pod opieką nauczyciela Jerzego Koseli.
Równocześnie do tej części Festiwalu w poszczególnych szkołach odbyły się warsztaty. Ta forma profilaktyki jest szczególnie doceniana i wyczekiwana, zarówno przez uczniów, jak i przez pedagogów szkolnych i nauczycieli. Warsztaty przeprowa-dzono w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie miasta Busko-Zdrój, były to:
1. Warsztaty prozdrowotne dla młodzieży gimnazjalnej pn. "Styl życia a choroby cywilizacyjne", których organizatorem było Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju.
2. Warsztaty dla młodzieży ponadgimnazjalnej pn. "Hipotermia jako stan zagrożenia życia w okresie całego roku", zorganizowane przez Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach O/Busko-Zdrój.
3. Warsztaty prozdrowotne dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej pn. "Tatuaż, body piercing, solarium – uważaj, możesz sobie zaszkodzić", "Zdrowie i uroda - kształtowanie dobrych nawyków" - organizator: Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach.
4. Warsztaty sportowe pn. "Kształtowanie podstawowych cech motorycznych. Nauka uderzenia i pracy nóg, gry i zabawy z elementami badmintona", zorganizowane przez Polski Związek Badmintona. Szczegółowy harmonogram warsztatów stanowi załącznik do sprawozdania.
Dla uczestników tegorocznego zlotu szkół promujących zdrowie dodatkowo zostały zorganizowane ciekawe atrakcje: prozdrowotne "bajkowe" warsztaty, które poprowadzili pracownicy Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, spacer po "Szlaku Fauny i Flory" zorganizowany przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju oraz spacer pn. "Uzdrowisko dawniej i dziś" - zwiedzanie Sanatorium Marconi oraz Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna" w Busku-Zdroju, którego organizatorem było "Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A.
Ponadto w godz. 10:00 - 15:00 w otoczeniu Sanatorium Marconi zlokalizowane były stoiska informacyjno - edukacyjne, wystawowo - sprzedażowe, stoiska ze zdrową żywnością, punkt informacyjno-edukacyjny w zakresie profilaktyki uzależnień, porady prawne w zakresie Prawa Pracy i BHP, wykonywane były również badania, indywidualne porady dietetyka oraz konkursy dla dzieci i młodzieży. Wszystkie te czynności cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Organizatorami tych działań byli: Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju, Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach, Agencja Rynku Rolnego OT Kielce, "Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A., Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach.
W otoczeniu Sanatorium Marconi, ratownicy ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach O/Busko-Zdrój w ustawionym namiocie prezentowali pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, które budziły duże zainteresowanie wśród uczestników i odbiorców Festiwalu.
Popołudniowy panel w godz. 15:00 - 18:00, poświęcony był również CUKRZYCY. Jego odbiorcami byli mieszkańcy, kuracjusze, słuchacze Uniwersytetu III Wieku oraz diabetycy. W tej części Festiwalu zostały przedstawione następujące tematy: "Cukrzyca a nowotwory - podobieństwa i różnice w profilaktyce" zaprezentowany przez mgr Jadwigę Zapałę ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, "Złote zasady w żywieniu seniora" wygłoszony przez mgr Ewę Ziemkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, "Bóle kręgosłupa - możliwości samoleczenia. Elementy terapii McKenziego" przedstawiony przez dr Annę Siwoń z Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach, "Promocja zdrowia jamy ustnej w wieku rozwojowym - praktyczne wskazówki dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży" omówiła dr Joanna Zemlik Wojewódzki Konsultant Stomatologii oraz w imieniu dr n. med. Grzegorza Gałuszki dyrektora Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji "Krystyna" w Busku-Zdroju prelekcję nt. "180-lecie buskiego Uzdrowiska - historia, współczesność, kierunki rozwoju" przedstawił Gerard Jakubowski Kierownik Działu Marketingu Rzecznik Prasowy "Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A., Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta, Pełnomocnik ds. Praw Dziecka.
Na zakończenie XIV Festiwalu Zdrowia prowadząca mgr Irena Sobieraj, w imieniu wszystkich współorganizatorów, podziękowała prelegentom i odbiorcom za uczestnictwo w konferencji, zapraszając na kolejne spotkania o charakterze profilaktycznym.
WSPÓŁORGANIZATORZY XIV Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby:
- Zarząd „Uzdrowiska Busko - Zdrój" S.A.
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach
- Świętokrzyski Kurator Oświaty
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju
- Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
- Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu
- Instytut Medycyny Wsi w Lublinie
- Polskie Towarzystwo Higieniczne
- Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego
- Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Główna Sekcja Balneotechniki
- Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
- Miasto i Gmina Busko-Zdrój
- Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju
- KRUS w Busku-Zdroju
- Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
- Świętokrzyski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
- Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju
- Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju
- Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach
- Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju
- Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju
Foto: Piotr Woźniak, Sanepid Busko-Zdrój