PODCZAS TEGOROCZNEGO ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA ROZMAWIANO O CUKRZYCY
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w dniu 7 kwietnia br. w godz. 10:00 - 13:30 w sali kinowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju, wspólnie ze współorganizatorami XIV Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby, zorganizował Forum Zdrowia w formie konferencji dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zaproszeni zostali również nauczyciele i pedagodzy szkolni.
Hasło tegorocznych obchodów to CUKRZYCA.
Otwarcia Forum i przywitania uczestników, w imieniu Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju, dokonał Starosta Buski Jerzy Kolarz. Starosta podziękował wszystkim współorganizatorom tej konferencji za niesłabnącą chęć szerzenia profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczególne podziękowania skierował do Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego - głównego inicjatora tego przedsięwzięcia, Zarządu „Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A.” oraz Wojewódzkiej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach i w Busku-Zdroju. Starosta Buski podziękował również niezmiennym patronom, tj. Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Ministrowi Markowi Posobkiewiczowi, Wojewodzie Świętokrzyskiemu Agacie Wojtyszek, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego Adamowi Jarubasowi oraz Dyrektorowi Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie prof. Iwonie Bojar.
Odnosząc się do tematu przewodniego tegorocznej konferencji Starosta powiedział:
"Z danych WHO - Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę, dlatego podczas tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia szeroko promujemy wiedzę o tej chorobie. Z roku na rok liczba chorych na cukrzycę powiększa się o 7 mln osób na świecie. W Polsce choruje ponad 2,5 mln osób, jednak ta ilość może być dwa razy większa - chodzi o przypadki nie wykryte. Ta przewlekła choroba może skrócić długość życia nawet o 10 lat. Szacuje się, że co 15 Polak ma cukrzycę. Dzięki odkrytej insulinie żyje na świecie 30 mln ludzi. Coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia tej przewlekłej choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia".
Następnie odczytano list Głównego Inspektora Sanitarnego Ministra Marka Posobkiewicza, który został skierowany do organizatorów i uczestników Forum:
Dalej konferencję poprowadziła Irena Sobieraj - która na co dzień swój czas dzieli między kilka funkcji, jest Przewodniczącą Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, pracuje jako pedagog szkolny w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, jest doradcą metodycznym w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju oraz jest Ekspertem PaT w Powiecie Buskim.
Prowadząca konferencję przybliżyła zebranym ideę Festiwalu Zdrowia, program tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia oraz zakomunikowała o tym, że "Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A., współorganizator konferencji zapewnił uczestnikom wodę mineralną "Buskowianka", polskie jabłka zorganizował "Buski" Sanepid, a uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, pod okiem nauczycielek Bożeny Lipki i Teresy Wesołowskiej przygotowali niezwykle smaczny, zdrowy i kolorowy poczęstunek.
Pierwsza część konferencji skierowana była do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Wysłuchali oni dwa referaty o "Problemie cukrzycy u dzieci i młodzieży" oraz o "Roli żywienia w zapobieganiu cukrzycy" przedstawione przez dietetyczki kliniczne Jolantę Sobieraj i Klaudię Wąsalę z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Referaty uzupełnione były ciekawym filmem profilaktycznym. Role w tym filmie odgrywali rówieśnicy naszych słuchaczy, przez co motyw osoby chorej na cukrzycę, ucznia, kolegi z klasy był bardziej realny.
Zdobywanie wiedzy na temat cukrzycy przeplatane było występami artystycznymi. Jako pierwsi wystąpili utalentowani wokalno-muzycznie uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju pod kierownictwem nauczyciela Jerzego Koseli.
Następnie uczniowie z klasy IIC ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Busku-Zdroju pod czujnym okiem wychowawcy Marzeny Chodór zaprezentowali przedstawienie o tematyce profilaktycznej pt. "Eko-Kapturek" oraz zaśpiewali i pięknie zatańczyli.
W tej części konferencji Pani Irena Sobieraj zaprezentowała Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy, a na zakończenie i podsumowanie uczniowie zostali zaproszeni do sprawdzenia zdobytej wiedzy. Prelegentki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Jolanta Sobieraj i Klaudia Wąsala, dietetyczki kliniczne, przygotowały pytania na podstawie wcześniej wygłoszonych referatów. Uczestnicy konkursu w liczbie dwunastu uczniów, doskonale poradzili sobie z odpowiedziami na pytania, w związku z czym wszyscy zostali nagrodzeni.
Chętnych zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy na temat cukrzycy - poniżej przedstawiamy pytania konkursowe:
Druga część konferencji skierowana była do uczniów szkół ponadgimnazjal-nych. Starosta Buski Jerzy Kolarz przywitał starszych uczestników, nauczycieli i pedagogów oraz krótko omówił temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia, dzisiejszej konferencji poświęconej cukrzycy.
Tym razem wysłuchano cztery referaty. Jako pierwszy wystąpił dr Andrzej Koronkiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Koordynator ds map potrzeb zdrowotnych i sieci szpitali, który przedstawił referat na temat "Określania potrzeb zdrowotnych". Następnie wysłuchaliśmy wykładu o "Aktywności fizycznej w zapobieganiu cukrzycy" wygłoszonego przez dr n. med. Annę Siwoń adiunkta w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Uzupełnieniem problematyki cukrzycy były prezentacje przedstawione przez dietetyczki kliniczne Jolantę Sobieraj i Klaudię Wąsalę z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pn. "Problem cukrzycy u młodzieży" oraz "Rola żywienia w zapobieganiu cukrzycy".
W profilaktykę prozdrowotną włączyli się również sami uczniowie. Młodzież z Buskiej Grupy PaT, przygotowana przez Panią Lidię Soję doradcę metodycznego w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju, zaprezentowała "Animacje z chustą". Barwna chusta przyciągnęła uwagę, wzbudziła zainteresowanie i zaciekawienie wszystkich uczestników, zarówno tych na scenie, jak i tych na widowni. Przekonaliśmy się, że ten przedmiot świetnie nadaje się do integracji grupy, pobudzania wyobraźni oraz do ćwiczeń fizycznych.
Podsumowując tegoroczną konferencję, szczególnie mocno należy podkreślić wspaniałą scenografię sceny w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Mieliśmy to szczęście, że dodatkowo uczestniczyliśmy w prezentacji haftowanej repliki obrazu Jana Matejki "Jan Sobieski pod Wiedniem", która została wykonana przez 78 wolontariuszy, z 50 części, z 9,5 miliona krzyżyków, o czym opowiedziała nam Pani Janina Panek opiekunka ekspozycji.
Foto: Piotr Woźniak