herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Festiwal Zdrowia XIII Festiwal Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby
XIII Festiwal Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, Autor: Ilona Marzec, Wioleta Waga   
wtorek, 20 października 2015
 

zajawka

   2 października br. po raz XIII odbył się Festiwal Zdrowia w Busku - Zdroju im. Zbigniewa Kociuby. Miejscem konferencji, podobnie jak w latach ubiegłych, była sala koncertowa Sanatorium Marconi.

Otwarcia Festiwalu dokonał Starosta Buski Jerzy Kolarz.09 Na wstępie powitał przybyłych gości:
– Pana Profesora Jana Nosko, pomysłodawcę organizowania w Busku-Zdroju Festiwali Zdrowia,
– Pana Tomasza Piotrowskiego reprezentującego Głównego Inspektora Sanitarnego Ministra Pana Marka Posobkiewicza, Honorowego Patrona Festiwalu,
– Pana Kazimierza Kotowskiego Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego repre-zentującego Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Adama Jarubasa, Honorowego Patrona Festiwalu,
– Pana dr n. med. Grzegorza Gałuszkę Radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Dziekana Wydziału Nauk Medycznych oraz Wydziału Nauk o Zdrowiu w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju,
– Pana Krystiana Jarubasa Radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Z-cę Dyre-ktora Powiatowego Urzędu Pracy w Busku-Zdroju,
– Panią Elżbietę Socha–Stolarską Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach,
– Panią Małgorzatę Muzoł Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty,
– Pana Janusza Czyża Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach,
– Pana dr Krzysztofa Wątorka Prorektora w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach - nowego Współorganizatora Festiwalu,
– Pana Henryka Radosza Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój,– Pana Krzysztofa Sochę Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku-Zdroju
– Pana Wojciecha Legawca Prezesa Zarządu "Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A., gospodarza odbywającej się konferencji i pozostałych gości, współorganizatorów, prelegentów i wszystkich uczestników Festiwalu – uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół z terenu województwa świętokrzyskiego, którzy do ostatniego miejsca wypełnili salę koncertową w Sanatorium Marconi.

09a 09a 09a

Starosta w słowie wstępnym odniósł się do tematu tegorocznej konferencji, który został ogłoszony jako temat przewodni na 2015 rok przez Światową Organizację Zdrowia w brzmieniu: „Bezpieczeństwo żywności” - „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”:

 

"Nasz Festiwal Zdrowia szeroko obejmuje tematykę zdrowia publicznego i jego promocję. Poprzez Festiwal Zdrowia promujemy zdrowy styl życia, zdrowy sposób odżywiania się i bezpieczeństwo zdrowotne, z którym są związane:
- zmiany demograficzne, w tym starzenie się społeczeństwa;
- zmiany warunków środowiskowych, w tym związanych z klimatem, poszerzającą się sferą nierówności społecznych i przemieszczaniem się całych grup ludności, co sprzyja występowaniu katastrof naturalnych o szerokim, niekiedy globalnym zasięgu oraz zwiększa zagrożenie epidemiczne i bioterroryzmem;
- rozwój nowych technologii, które rewolucjonizują sposób, w jaki promuje się zdrowie, zapobiega zagrożeniom zdrowotnym i leczy choroby".

Głos zabrał również Kazimierz Kotowski, Grzegorz Gałuszka i Elżbieta Socha – Stolarska. Wszyscy zgodnie podkreślali, iż koncepcja organizowania spotkań w ramach Festiwalu Zdrowia jest niezwykle cenna i znacząca.

09a 09a 09a

Po zakończeniu części oficjalnej Starosta Buski Jerzy Kolarz przekazał dalsze prowadzenie konferencji Pani Irenie Sobieraj – Przewodniczącej Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, Pedagogowi szkolnemu w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, Doradcy metodycznemu w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju oraz Ekspertowi PaT w Powiecie Buskim, która na wstępie odczytała listy gratulacyjne skierowane na ręce Starosty Buskiego przez Głównego Inspektora Sanitarnego Ministra Marka Posobkiewicza oraz przez Dyrektora Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie Prof. nzw. dr hab. n. med. Iwonę Bojar. Prowadząca konferencję w kilku słowach przedstawiła historię Festiwalu Zdrowia, a także przybliżyła jego zagadnienia i przebieg konferencji.

09a

Pierwszym punktem konferencji była inauguracja zlotu szkół promujących zdrowie oraz wręczenie certyfikatów i zaproszeń do Świętokrzyskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie przez Małgorzatę Muzoł – Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Szkoły, którym wręczono Certyfikaty, to:
– Liceum Ogólnokształcące im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie,
– Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 27 w Kielcach,
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich.

Przedłużenie ważności Certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie” na okres kolejnych pięciu lat otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Floriana w Sędziszowie.

Zaproszenie do Świętokrzyskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie otrzymały również:
– Szkoła Podstawowa w Stępocicach,
– Publiczne Gimnazjum w Szewnej,
– oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” w Busku – Zdroju.

09a 09a 09a

09a 09a

Następnie mgr Ilona Gładysz-Pięta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach wygłosiła referat na temat „Zanieczyszczenia żywności – przyczyny i zapobieganie zatruciom pokarmowym. Prawidłowe zachowania świadomego konsumenta”.

09a 09a

Niezwykle ciekawym punktem, na który z niecierpliwością oczekiwała młodsza część publiczności zgromadzona na sali, było rozstrzygniecie konkursu na film prozdrowotny pt. „Korzystając ze zdrowej żywności tworzymy zdrowe dania”, organizatorem którego byli: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Świętokrzyski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne woj. świętokrzyskiego. Zadaniem uczniów było nagranie  krótkich filmów ukazujących proces przygotowania atrakcyjnego dania spełniającego warunki zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży oraz efektownego wyglądu produktu finalnego.

Nagrody otrzymali:

I miejsce:
Aleksandra Janus i Katarzyna Dziura ze Szkoły Podstawowej w Małogoszczu,
Igor Niewiadomski i Kacper Saladra z Publicznego Gimnazjum we Włoszczowie,

II miejsce:
Bartosz Chmielewski i Mikołaj Strzemecki z Publicznego Gimnazjum w Mircu,

III miejsce:
Barbara Winkler i Magdalena Bartkiewicz z Gimnazjum nr 8 w Kielcach,

Wyróżnieni:
Natalia Grabarska i Krystian Łukawski ze Szkoły Podstawowej w Miąsowej,
Ewelina Szczerba i Piotr Luty z Zespołu Placówek Szkolno–Wychowawczo–Rewalida-cyjnych w Cudzynowicach,
Wiktoria Kaczmarzyk i Oliwia Bukała ze Szkoły Podstawowej w Bałtowie,
Adam Ryski z Gimnazjum nr 3 w Starachowicach
– oraz Ewelina Zug ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Włoszczowie.

09a 09a 09a

09a 09a 09a

09a 09a

Po wręczeniu nagród na scenę wkroczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gackach, aby zaprezentować swój program artystyczny, w którym zwrócili szczególną uwagę na dobre, bo zdrowe nawyki w odżywianiu.

09a 09a 09a

09a 09a 09a

Po występie uczniów ze Szkoły w Gackach „Informację o sklepikach szkolnych” przedstawił mgr Krzysztof Socha – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku – Zdroju, przybliżając temat zmian w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach oświatowych, zgodnie z rozporządzeniem, które weszło w życie z dniem 1 września br.

09a

Na zakończenie pierwszej części Festiwalu uczestnicy obejrzeli występ artystyczny uczniów z Gimnazjum w Gnojnie, którzy już po raz kolejny czynnie włączyli się w nasze działania profilaktyczne, poruszając tym razem temat związany z potrzebą zrozumienia i akceptacji grupy rówieśniczej i dorosłych u młodego dojrzewającego człowieka.

09a 09a

09a 09a

Po krótkiej przerwie sala koncertowa Sanatorium Marconi znów wypełniła się, choć już nieco starszą widownią. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi opiekunami mogła wysłuchać referatu dr hab. Jana Nosko em. prof. nadzw. Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach nt. „Styl życia i zachowania zdrowotne Jana Chryzostoma Paska (1636-1701)”. Profesor w swym wystąpieniu na podstawie biografii Jana Chryzostoma Paska z dużą dokładnością dokonał analizy preferencji i zachowań jakie miały miejsce na przełomie XVII i XVIII wieku.

09a

Przed kolejnym referatem wystąpił zespół muzyczny, który tworzą uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju pod opieką nauczyciela Pana Jerzego Koseli.

09a 09a 09a

09a 09a

Następnie mgr Jadwiga Zapała ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach wygłosiła referat nt. „Jestem tym, co jem”. W swojej prezentacji szczególną uwagę zwróciła na to, abyśmy podczas codziennych zakupów dokonywali dobrych wyborów – czytali etykiety, jak również przypomniała o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania i stylu życia.

09a

Przed wykładem mgr Elżbiety Rębiś i mgr Alicji Gołdzińskiej z Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach - „Body piercing, tatuaż, solarium – uważaj, możesz sobie zaszkodzić” zdjęcie 057, Buska Grupa PaT przedstawiła spektakl edukacyjno-profilaktyczny pt. "Dwie drogi" poruszający temat osoby wykluczonej z grupy rówieśniczej, odrzuconej przez środowisko i potrzeby akceptacji odmienności.

09a 09a 09a

09a 09a 09a

Na zakończenie drugiej części przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach Pan Stanisław Golmento zdjęcie 058 dokonał podsumowania programu informacyjno – edukacyjnego pn. „Kultura bezpieczeństwa i zdrowia” oraz finału działań „Dzień doradztwa zawodowego i BHP”. Następnie Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach Pan Janusz Czyż złożył serdeczne podziękowania koordynatorom z trzech szkół z powiatu buskiego za aktywne działania, związane z edukacją młodzieży na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego. Podziękowania otrzymały:

– Pani Katarzyna Rogowicz – Plisak nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych i Ogólno-kształcących w Busku-Zdroju,
– Pani Irena Sobieraj pedagog szkolny w Zespole Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku-Zdroju
– oraz Pani Agat Iwan pedagog szkolny w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju.

09a

Popołudniowy panel o tematyce „Żywimy się zdrowo i bezpiecznie” skierowany był przede wszystkim do uczestników z kół gospodyń wiejskich, nauczycieli i pedagogów szkolnych, rodziców, kuracjuszy, a także mieszkańców Buska-Zdroju. Pierwszy referat w części popołudniowej wygłosiła mgr Jadwiga Zapała - „Zdrowie mojej rodziny w moich rękach”, który odnosił się do roli kobiety w budowaniu zdrowego stylu życia w rodzinie, poprzez żywienie i inne zachowania prozdrowotne. Kolejne referaty wygłosiła mgr Ilona Gładysz-Pięta nt. „Zanieczyszczenia żywności – przyczyny i zapobieganie zatruciom pokarmowym. Prawidłowe zachowania świadomego konsumenta” oraz „Zapewnienie bezpieczeństwa żywności nieprzetworzonej i przetworzonej pochodzenia roślinnego. Wymagania higieniczne dla produkcji podstawowej i podobnej działalności. Możliwość i warunki sprzedaży w/w żywności”. Jako trzecia wystąpiła mgr Ewa Ziemkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach z wykładem pt. „Bezpieczeństwo żywności jako inwestycja w dobrobyt człowieka. Dieta dla seniora: Żyjemy nie po to, by jeść – jemy po to, by żyć”. Popołudniową konferencję zakończył referat „Rola rodziców w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci. Skąd biorą się zaburzenia odżywiania?” wygłoszony przez mgr Irenę Sobieraj, która reprezentowała Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju.

Udział w tej części konferencji potwierdzony został certyfikatem, który odebrało 79 osób.

09a 09a 09a

09a 09a 09a

Na zakończenie XIII Festiwalu Zdrowia prowadząca mgr Irena Sobieraj podziękowała prelegentom i wszystkim uczestnikom za udział w konferencji i z nadzieją na kolejne spotkania zakończyła spotkanie.

09a

Działania festiwalowe to nie tylko część konferencyjna, ale również szereg działań towarzyszących odbywających się równocześnie na wielu płaszczyznach.

W tej edycji Festiwalu, dzięki włączeniu się nowych współorganizatorów, mogliśmy przygotować warsztaty w szkołach podstawowych. Były to warsztaty kulinarne z kucharzem zorganizowane przez Agencję Rynku Rolnego OT Kielce oraz warsztaty sportowe pn. „Kształtowanie podstawowych cech motorycznych. Nauka uderzania i pracy nóg, gry i zabawy z elementami badmintona”, których autorem był Polski Związek Badmintona. Równolegle w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych młodzież wzięła udział w warsztatach prozdrowotnych pn. „Fakty i mity na temat zdrowego stylu życia”, „Żywienie a choroby onkologiczne” – „Rola żywienia w profilaktyce chorób nowotworowych” oraz „Dopalacze jako substancje psychoaktywne. Co zrobić, żeby skutecznie pomóc? – czynności ratunkowe”, organizatorami których byli: Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach O/Busko-Zdrój.

Dla uczestników zlotu szkół promujących zdrowie – uczniów i nauczycieli, w sali konferencyjnej Sanatorium Marconi odbyły się dodatkowo warsztaty zorganizowane przez Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie okraszone zdrowym i przepysznym poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju.

Pod arkadami i w holu Sanatorium Marconi zorganizowane zostały stoiska informacyjno –edukacyjne, stoiska wystawowo – sprzedażowe, badania, indywidualne porady dietetyka, porady prawne w zakresie Prawa Pracy i BHP, konkursy dla dzieci i młodzieży i stoiska ze zdrową żywnością, o które zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z Widuchowej i ze Skotnik Dużych.

09a 09a 09a

09a 09a 09a

09a 09a

09a 09a 09a

W związku z licznymi pytaniami, zadawanymi głównie przez kuracjuszy przebywających w naszym uzdrowiskowym mieście w czasie trwania Festiwalu, na temat historii powstania Festiwalu Zdrowia, organizatorzy przygotowali w holu głównym Sanatorium Marconi wystawę pn. „Jak się to zaczęło”, która zaprezentowała dwanaście lat Festiwalu. Wystawa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem odbiorców.

09a 09a

Ponadto Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju, wspólnie z Powiatową Komendą Policji w Busku-Zdroju, zorganizowała mobilny punkt edukacyjny „Stop Dopalaczom”, na którym informowano o zagrożeniach związanych z zażywaniem środków odurzających. Funkcjonariusze Policji przygotowali również pokaz sprzętu wykorzystywanego
w codziennej służbie.

09a 09a

09a 09a

Dodatkowo dla uczestników Festiwalu i odwiedzających nas gości, uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno–Informatycznych w Busku-Zdroju wraz z opiekunami Panią Teresą Wesołowską i Panią Bożeną Lipka, przygotowali przepyszny poczęstunek.

09a

Fotogaleria:



FOTO: Tadeusz Sempioł, Lidia Tomaszewska

WSPÓŁORGANIZATORZY XIII Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby:

  • Zarząd „Uzdrowiska Busko - Zdrój" S.A.
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach
  • Świętokrzyski Kurator Oświaty
  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju
  • Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
  • Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu
  • Instytut Medycyny Wsi w Lublinie
  • Polskie Towarzystwo Higieniczne
  • Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego
  • Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Główna Sekcja Balneotechniki
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
  • Miasto i Gmina Busko-Zdrój
  • Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju
  • KRUS w Busku-Zdroju
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
  • Świętokrzyski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
  • Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju
  • Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju
  • Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. Prof. Edwarda Lipińskiego
  • Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju
Poprawiony: środa, 21 października 2015