Jak co roku z okazji Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia w sali kinowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbyło się FORUM ZDROWIA. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od powstania w 1948 roku Światowy Dzień Zdrowia poświęca innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w dziedzinie zdrowia publicznego na świecie. W tym roku temat przewodni to "CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ WEKTORY".
Konferencja zorganizowana została w ramach XII Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby, a głównymi odbiorcami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, nauczyciele, pedagodzy szkolni oraz rodzice w liczbie ponad 450 osób.
Konferencję otworzył Starosta Buski Jerzy Kolarz, który przywitał gości i wszystkich zgromadzonych uczestników. Na wstępie Starosta podziękował wszystkim współorganizatorom Festiwalu Zdrowia za wspólnie podejmowane działania, których celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i szeroko rozumianego bezpieczeństwa zdrowotnego. Gospodarz spotkania przedstawił tegorocznych honorowych patronów Festiwalu: Głównego Inspektora Sanitarnego Ministra Marka Posobkiewicza, Wojewodę Świętokrzyskiego Bożentynę Pałka-Korubę, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa oraz Dyrektora Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie prof. dr hab. n. med. Jerzego Zagórskiego, który przyjął Patronat Merytoryczny. Starosta poinformował zebranych o tym, że Główny Inspektor Sanitarny skierował do organizatorów Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju list na okoliczność dzisiejszego spotkania, który został odczytany.
Dalej konferencję poprowadziła Irena Sobieraj, pedagog szkolny w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, doradca metodyczny w Powiato-wym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju, Przewodni-cząca Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego oraz Ekspert PaT w Powiecie Buskim.
Prowadząca we wstępnym słowie przybliżyła zebranym ideę Forum Zdrowia oraz obszar obejmujący tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia, a także przedstawiła program dzisiejszego spotkania.
Podczas konferencji wysłuchano bardzo ciekawego wykładu, wygłoszonego przez prof. dr hab. n. med. Wiesława Kryczkę - Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Chorób Zakaźnych, Ordynatora Kliniki Chorób Zakaźnych w Woje-wódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Wydziału Nauk o Zdrowiu, który przybliżył zebranym tematykę poruszaną w dniu dzisiejszym "Choroby przenoszone przez wektory".
Forma przekazania poruszanych zagadnień była niezwykle interesująca i kształcąca. Gospodarz spotkania Starosta Buski złożył na ręce Pana Profesora serdeczne podziękowanie i wyrazy uznania za aktywne wsparcie działań na rzecz zachowania i umacniania zdrowia oraz wyraził nadzieję na dalszą współpracę.
Kolejnym punktem programu był występ zespołu muzycznego, w skład którego wchodzą uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju pod kierownictwem nauczyciela Jerzego Koseli. Jest to nierozłączny akcent naszych działań w ramach Festiwalu Zdrowia, który zawsze dostarcza uczestnikom konferencji miłych doznań artystycznych.
Program tegorocznego spotkania uatrakcyjniło również zabawne i pouczające przedstawienie prozdrowotne pt. "Nigdy nie pal" w wykonaniu uczniów z Gimnazjum w Gnojnie, którzy wraz z nauczycielami chętnie włączyli się w nasze działania, zapowiadając swoją gotowość udziału we wrześniowej konferencji.
Następnie prowadząca dzisiejszą konferencję Irena Sobieraj wraz z Krzysztofem Arendarskim nauczycielem III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Kielcach - eksperci PaT, dokonali prezentacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznego PaT – „Profilaktyka a Ty” oraz krótkiego podsumowania działań realizowanych z Buską Grupą PaT, która powstała 28 stycznia 2014 roku.
Ważnym wydarzeniem tegorocznego Forum Zdrowia był spektakl edukacyjno-profilaktyczny „SEKRET” przygotowany przez Buską Grupę Pat.
Na zakończenie konferencji uczennice z Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Busku-Zdroju, należące do Buskiej Grupy PaT, zaśpiewały przygotowane przez siebie utwory.
Dla uczestników spotkania uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycz-nych w Busku-Zdroju pod kierownictwem nauczycielek Bożeny Lipki i Teresy Wesołowskiej przygotowali niezwykle smaczny i zdrowy poczęstunek.
Ponadto Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Busku – Zdroju zorganizowała stoisko dotyczące profilaktyki uzależnień, na którym uczestnicy mogli zapoznać się z "Profilaktycznym programem w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" oraz otrzymać materiały dotyczące środków zastępczych.
WSPÓŁORGANIZATORZY XII Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby:
Zarząd „Uzdrowiska Busko - Zdrój S.A.”
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach
Świętokrzyski Kurator Oświaty
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju
Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu
Instytut Medycyny Wsi w Lublinie
Polskie Towarzystwo Higieniczne
Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Główna Sekcja Balneotechniki
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
Miasto i Gmina Busko-Zdrój
Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju
KRUS w Busku-Zdroju
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
Świętokrzyski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju
Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju
Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju