herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Festiwal Zdrowia XI FESTIWAL ZDROWIA W BUSKU-ZDROJU im. Zbigniewa Kociuby
XI FESTIWAL ZDROWIA W BUSKU-ZDROJU im. Zbigniewa Kociuby Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, Przekazała do publikacji: Ilona Marzec   
środa, 09 października 2013
 

Zajawka     27 września br. w sali koncertowej Sanatorium Marconi Starosta Buski – Jerzy Kolarz otworzył XI Festiwal Zdrowia w Busku-Zdroju, któremu nadano imię jego pomysłodawcy - Zbigniewa Kociuby.

Po krótkim wstępie Starosta Buski przywitał Pana Profesora Jana Nosko wraz z Małżonką, pozostałych gości, współorganizatorów, wygłaszających referaty i wszystkich uczestników Festiwalu: uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczycieli i pedagogów szkolnych w liczbie ponad 350 osób oraz odczytał list od Patrona Honorowego Głównego Inspektora Sanitarnego Pana Marka Posobkiewicza.

 

Po przywitaniu gości głos zabrał również Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój – Pan Waldemar Sikora.

Po części oficjalnej dalsze prowadzenie konferencji przejęła Pani Irena Sobieraj – Przewodnicząca Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, Pedagog szkolny w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju i jednocześnie Doradca metodyczny w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia  Nauczycieli w Busku-Zdroju.

Pierwszym punktem konferencji była inauguracja zlotu szkół promujących zdrowie. W imieniu Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty – Pani Małgorzaty Muzoł, uczestników zlotu powitała Pani Teresa Kmiecik - Z-ca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Zespołu ds. Wspomagania w Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz wręczyła Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie, który otrzymała Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piotrkowicach. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku-Zdroju, zaprezentowali tzw. dobre praktyki w przedstawieniu „Jak dbać o zdrowie”.

Następnie mgr Jadwiga Zapała ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach wygłosiła referat nt. „Zdrowe wybory – zdrowe życie”, w oparciu o Kodeks Walki z Rakiem.

Niezwykle ciekawym punktem programu był występ artystyczny uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych – Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach, którzy poprzez bajkę i satyrę mistrzowsko promowali zdrowy styl życia.

Po występie młodzieży referat wygłosił dr Leszek Ośródka - Kierownik Zakładu Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMiGW, Oddział w Krakowie z siedzibą w Katowicach, a tematem referatu były „Lecznicze właściwości klimatu Buska-Zdroju”.

Kolejny referat zaprezentował przedstawiciel Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, wieloletni „Przyjaciel Festiwalu”, prof. dr hab. Stanisław Bałazy z Instytutu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego, który wygłosił referat nt. „Zagrożenia środowiska rolniczego wynikające z upowszechniania tzw. „fabrycznych” form produkcji roślinnej i zwierzęcej w „nowoczesnych” gospodarstwach”.

W przerwie pomiędzy referatami wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół – Szkoły Gimnazjalnej w Opatowcu z programem „Palić, nie palić? – oto jest pytanie”, który promował profilaktykę antytytoniową, wykorzystując ponadczasowe piosenki z „Kabaretu Starszych Panów” Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Występ był kolejnym przykładem kształtowania w szkołach umiejętności i postaw sprzyjających zdrowemu stylowi życia.

Podczas Festiwalu Zdrowia dokonano podsumowania programu prewencyjnego pod nazwą „Kultura bezpieczeństwa i zdrowia”. Wręczono nagrody i upominki dla uczestników konkursu oraz podziękowania dla nauczycieli i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu buskiego za współpracę w czasie realizacji programu. Nagrody wręczył, w imieniu Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach – Pana Janusza Czyża, Pan Jan Jóżwik Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach wspólnie z Panią Jolantą Maślichą Dyrektorem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa  Nauczycieli w Busku Zdroju oraz Komendantem Powiatowym Policji w Busku Zdroju insp. Adamem Równickim.

Oto nagrodzeni:

I miejsce - Klaudia Płatek, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju (nagroda w formie tableta)
II miejsce - Krystian Kochański, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju i Karolina Zawadzińska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju
III miejsce - Paulina Pietrzyk, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju.

Wyróżnienia i upominki otrzymało 8 uczniów:

  • z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju: Adam Pałys, Karolina Dyrdaś i Justyna Kobos
  • z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju: Mikołaj Grabowski i Krzysztof Sikora
  • z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju: Aleksandra Chojnowska, Monika Rosołowska i Karolina Siekierska.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach skierował serdeczne podziękowania dla  dyrektorów szkół i nauczycieli za pomoc w zorganizowaniu różnych form edukacji związanej z bezpieczeństwem w szkole i poza szkołą w ramach w/w programu, podziękowania otrzymali :

  • I Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju, Pan Tomasz Galant – dyrektor szkoły i nauczyciele: Pani Agata Iwan, Pani Małgorzata Grabska i Pan Arkadiusz Markiewicz
  • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju, Pani Lucyna Wojnowska - dyrektor szkoły i nauczyciele: Pani Katarzyna Rogowicz-Plisak, Pani Małgorzata Krzysztofik-Starościak i Pan Michał Majewski
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju, Pan Andrzej Bilewski - dyrektor szkoły i nauczyciele: Pani Renata Sowińska i Pani Anna Jaskulska.

Szczególne podziękowania skierowano do dyrektora i nauczycieli Zespołu Szkół Techniczno–Informatycznych w Busku-Zdroju, Pana Sylwestra Pałki – dyrektora szkoły i nauczycieli: Pani Ireny Sobieraj i Pani Marty Kwiatkowskiej za wieloletnie działania w różnych projektach i programach związanych z edukacją młodzieży, takich jak: „Porozmawiajmy o hałasie”, „Stres w miejscu pracy”, czy „Kultura bezpieczeństwa i zdrowia”. Szkoła otrzymała nagrodę specjalną w formie turystycznej apteczki zdrowia
z  wyposażeniem.

Na zakończenie serdeczne podziękowania skierowano do Starosty Buskiego oraz partnerów działań prewencyjnych pod nazwą „Kultura bezpieczeństwa i zdrowia”, które odbywały się w ramach Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju w okresie od lutego do września br. Celem tych działań było:

  • zwiększenie wśród młodzieży świadomości dotyczącej zagrożeń wypadkowych i zdrowotnych związanych z nauką i przyszłą pracą;
  • współpraca różnych instytucji w tym policji, straży pożarnej i grupy ratownictwa medycznym z powiatu w zakresie edukacji na rzecz bezpieczeństwa uczniów w szkole i poza szkołą;
  • popularyzacja zagadnień zdrowotnych referowanych podczas poprzednich edycji Festiwali Zdrowia.

Partnerzy działań prewencyjnych to:

  • Państwowa Inspekcja Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach,
  • Punkt Pośrednictwa Pracy Ochotniczych Hufców Pracy  w Busku-Zdroju,
  • Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju,
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju,
  • Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Busku-Zdroju,
  • Harcerska Grupa Ratownictwa Medycznego w Busku-Zdroju,
  • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku-Zdroju,
  • pięć szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu buskiego.

Po podsumowaniu tej części, zaprezentowano kolejny referat nt. „Ochrona zdrowia w miejscu pracy”, który wygłosił Pan Waldemar ZajączkowskiNadinspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Kielcach.

Kolejnym punktem Festiwalu był występ zespołu muzycznego, w skład którego wchodzą uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju pod kierownictwem nauczyciela Pana Jerzego Koseli.

Po tym występie Pan Bogdan ŻerniakPrezes Świętokrzyskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kielcach oraz Pani Małgorzata Donoch Kierownik Działu Rozwoju Turystyki i Inicjatyw Lokalnych w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju, LGD „Słoneczny Lider”, Koalicja Kół Gospodyń Miejskich i Wiejskich, podsumowali Konkurs „Perły kulinarne Ponidzia” oraz wręczyli nagrody. Wyróżnienia otrzymało: Koło Gospodyń Wiejskich z Widuchowej, Koło Gospodyń Wiejskich z Wełcza, Koło Gospodyń Wiejskich z Kikowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Oleszek oraz Koalicja Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.

W/w Koła i Koalicja zorganizowały pod arkadami Sanatorium Marconi poczęstunek, który był elementem oceny w w/w konkursie.

Na zakończenie pierwszej części Festiwalu, Pani Ewa Ziemkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach oraz Pan Marcin Milkowski z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie zaprezentowali Program Polsko-Szwajcarski dotyczący uzależnień”.

Po południu organizatorzy zaplanowali kolejne referaty. Tym razem była to konferencja dla nauczycieli dotycząca tematyki stresu. W tym panelu wzięli udział nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatów: buskiego, pińczowskiego, kazimierskiego i kieleckiego w liczbie 90 osób. Udział w tej konferencji został potwierdzony certyfikatem.

Wysłuchano następujących referatów:

  • dr Przemysław Dąbkowski z Pracowni Hemodynamiki „Cardinox” w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju wygłosił prelekcję nt. „Nadciśnienie tętnicze a stres”
  • mgr Anna Borkowska psycholog i socjoterapeuta z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie zaprezentowała referat nt. „Klimat szkoły, a zdrowie psychiczne uczniów”
  • dr Alicja Giermakowska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach poruszyła temat: „Kiedy dysleksja nie wywołuje lęku i stresu?”
  • mgr Mirosława Tekiel psycholog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach przedstawiła prezentację nt. „Rola przewlekłego stresu w powstawaniu chorób nowotworowych”
  • mgr Mieczysława Mazur z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach wygłosiła referat nt. „Stres w pracy”.

Ze względu na bardzo ciekawy zakres tematyczny, czas konferencji wydłużył się, w związku z czym podsumowanie tematyki podejmowanej w referatach było zwięzłe, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie wyczerpaliśmy jej do końca. Prowadząca Festiwal Pani Irena Sobieraj serdecznie podziękowała referującym i nauczycielom za obecność, zaprosiła do kontynuacji działań prozdrowotnych i zakończyła XI Festiwal Zdrowia.

Należy podkreślić to, że działania festiwalowe, poza częścią konferencyjną, odbywały się równocześnie na innych płaszczyznach.

W godzinach dopołudniowych w salach wykładowych Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju odbyły się warsztaty dla młodzieży szkół gimnazjalnych, których organizatorem było Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju. Były to warsztaty prozdrowotne pt. „Zdrowo żyję, ćwiczę, biegam i nie tyję” oraz warsztaty antytytoniowe pt. „Dziękuję – nie palę”, w których udział wzięło 78 uczniów z 3 szkół, z: Gimnazjum w Opatowcu, Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Wiślicy, Samorządowego Gimnazjum Nr 1 w Busku – Zdroju. Już dzisiaj wiemy, że tą działalność należy rozszerzyć, ponieważ jest ona niezwykle atrakcyjna dla młodzieży i pozytywnie ją aktywizuje.

Uczniowie z opiekunami, biorący udział w zlocie szkół promujących zdrowie, odwiedzili również Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, gdzie zwiedzili wystawę multimedialną i interaktywną "Bajkowy Świat". Przewodnikami po wystawie był Koziołek Matołek oraz piękne wróżki.

W holu Sanatorium Marconi zorganizowana została wystawa prac plastycznych nt. „Wypadki w szkole i na wsi powodem niepełnosprawności, której organizatorem był Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach oraz Klub 4H działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo  w Busku-Zdroju.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się działania zaproponowane na świeżym, choć tego dnia, mroźnym powietrzu przed Sanatorium Marconi. Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Kielcach, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach wykonywali badania pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy we krwi.

Dodatkowo Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju zorganizowała mobilny punkt edukacyjny „Stop Dopalaczom” – na którym informowano o zagrożeniach związanych ze środkami zastępczymi. Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach zorganizował punkt  informacyjny dotyczący Prawa Pracy, a Harcerska Grupa Ratownicza w Busku-Zdroju zaprezentowała pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej.

O oprawę kulinarną w tym roku zadbały nasze szkoły. Uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno–Informatycznych w Busku-Zdroju i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju, wraz z opiekunami Panią Teresą Wesołowską, Panią Bożeną Lipka i Panią Katarzyną Rogowicz – Plisak, przygotowali przepyszny poczęstunek dla uczestników Festiwalu i odwiedzających nas gości. Również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju przygotowała dla uczestników Festiwalu owocowy poczęstunek w myśl hasła „Trzymaj formę razem z nami, ćwicz, biegaj i jedz jabłka między zajęciami”.

WSPÓŁORGANIZATORZY XI Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju im. Zbigniewa Kociuby:

  • Zarząd „Uzdrowiska Busko - Zdrój S.A.”
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach
  • Świętokrzyski Kurator Oświaty
  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju
  • Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
  • Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu
  • Instytut Medycyny Wsi w Lublinie
  • Polskie Towarzystwo Higieniczne
  • Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej
  • Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego
  • Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Główna Sekcja Balneotechniki
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
  • Miasto i Gmina Busko-Zdrój
  • Komenda Powiatowa Policji w Busku-Zdroju
  • KRUS w Busku-Zdroju
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
  • Świętokrzyski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
  • Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju
  • Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju
  • Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju

 

fot. Tadeusz Sempioł

fot. Piotr Woźniak

Poprawiony: czwartek, 31 października 2013