Tegoroczny jubileuszowy X Festiwal Zdrowia już za nami. Odbył się on w Busku-Zdroju w dniach 28 i 29 września – w piątek i sobotę. Przez cały rok trwają działania promujące zdrowy styl życia, prowadzone głównie w szkołach, aby we wrześniu podsumować, nagrodzić, uhonorować i zaapelować szczególnie do młodych uczestników o ciągłe poszerzanie wiedzy o zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
Ten Festiwal miał być szczególny, bo dziesiąty. Dla wszystkich współorganizatorów był potwierdzeniem trafności wyboru form i metod działania, był dowodem na niesłabnącą potrzebę rozwiązywania bieżących i coraz to nowych problemów i zagrożeń, a także rozmawiania o nich.
Festiwal Zdrowia otworzył Starosta Buski Jerzy Kolarz. Przywitał zgromadzonych w sali koncertowej Sanatorium Marconi uczestników, a następnie poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci o zmarłym 22 września br. w wieku 89 lat śp. Zbigniewie Kociubie - Przewodniczącym Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
„Śp. Zbigniew Kociuba był inicjatorem tego Festiwalu, był człowiekiem niezwykle zasłużonym dla działań w sferze profilaktyki zdrowotnej. Śp. Zbigniew Kociuba był również reżyserem filmowym, a z Ponidziem związany był od 14 lat. Do naszego miasta przybył z Warszawy ze względów zdrowotnych. Jako osoba niepełnosprawna, jeżdżąca na wózku - był dla nas wszystkich przykładem tego, że niepełnosprawność wcale nie przeszkadza w sprawnym i prężnym działaniu społecznym. Był osobą, która mocno wierzyła w ideę wolontariatu, a także w ogromną zdolność człowieka do działania społecznego dla dobra innych. Jego szczególne osiągnięcia w dziele pozyskiwania partnerów z instytucji i organizacji rządowych, pozarządowych, samorządowych, instytutów naukowych i instytucji społecznych do wspólnych, bezinteresownych i honorowych działań, są przykładem na to, że ten Festiwal musi mieć swoją kontynuację, jako wspólny dorobek ponad dwudziestu jego współorganizatorów. Jestem przekonany, że pamięć o śp. Zbigniewie Kociubie zmotywuje nas wszystkich do dalszego zgodnego i nieustannego współdziałania.”
Po tej podniosłej chwili Starosta Buski odczytał list skierowany do organizatorów Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju przez Patrona Honorowego Głównego Inspektora Sanitarnego – Pana Marka Posobkiewicza. Następnie Starosta poinformował zebranych o tym, że 6 września br. w Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach Wojewoda Świętokrzyski – Pani Bożentyna Pałka – Koruba wręczyła tegoroczne nagrody „CZYSTE SERCE”. Nagroda została ustanowiona w 2003 roku i jest hołdem dla idei nieżyjącego Marka Kotańskiego, który był założycielem RUCHU CZYSTYCH SERC. Kapituła corocznie przyznaje wyróżnienia w następujących kategoriach: INSTYTUCJA, ORGANIZACJA POZARZĄDOWA, WYDARZENIE, OSOBA FIZYCZNA. Nagrodą „CZYSTE SERCE” w kategorii WYDARZENIE-AKCJA uhonorowani zostali wszyscy współorganizatorzy Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju.
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie przez Starostę Buskiego podziękowań dla wszystkich współorganizatorów Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju z okazji jubileuszu:
„Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju składa serdeczne podziękowania i wyrazy uznania dla Współorganizatorów Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju za stałe i aktywne wspieranie działań na rzecz zachowania i umacniania zdrowia. Pozostając z nadzieją na dalszą współpracę, życzymy Państwu samych sukcesów w codziennej pracy, zadowolenia w życiu osobistym i zawodowym oraz pełnej satysfakcji z wykonywanych zadań.”
Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach – Pan Janusz Czyż odczytał list od Głównego Inspektora Pracy – Pani Iwony Hickiewicz, dedykowany organizatorom i uczestnikom konferencji oraz jako reprezentant Głównego Inspektora Pracy skierował do zebranych krótkie słowa powitania. Głos zabrał również Przewodniczący Oddziału Polskiego Towarzystwa Higienicznego w Kielcach, Z-Ca Dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Ds. Służb Mundurowych – Pan Jerzy Staszczyk oraz Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój – Pan Waldemar Sikora.
Po części oficjalnej przystąpiono do realizacji programu konferencji. Starosta przekazał dalsze prowadzenie spotkania mgr Irenie Sobieraj – Pedagogowi Szkolnemu w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju.
Pani Irena Sobieraj na wstępie przedstawiła historię Festiwalu: jego początki, sylwetki inicjatorów – Prof. Jana Nosko z Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego oraz wspomnianego wcześniej – śp. Zbigniewa Kociuby Przewodniczącego Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Przytoczyła również tematykę dotychczasowych spotkań oraz cele, przyświecające wszystkim współorganizatorom, tj.: upowszechnianie zachowań prozdrowotnych dzieci i młodzieży, upowszechnianie wiedzy o zdrowiu publicznym, uaktywnianie instytucji, towarzystw i organizacji społecznych w propagowaniu postaw prozdrowotnych.
W programie pierwszego dnia Festiwalu dr nauk med. Jerzy Skuciński - chirurg i transplantolog, Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej oraz Bloku Operacyjnego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju wygłosił referat nt. „Zagadnienia współczesnej chirurgii”.
Kolejnym punktem programu było wręczenie Certyfikatów Szkołom Promującym Zdrowie. Nagrody wręczyła, w imieniu Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty – Pani Małgorzaty Muzoł, Pani Katarzyna Malicka-Pędzik Wizytator w Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Otrzymały je:
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Jędrzejowie
Samorządowe Przedszkole w Krasocinie, powiat włoszczowski
Uczniowie wyróżnionego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie w przedstawieniu pt. „Baba Jaga u dentysty” zaprezentowali ideę szkół promujących zdrowie.
Następnie podsumowano konkurs na „Jadłospis dekadowy”, którego organizatorem byli: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Konrad Błaszczyk, uczeń Publicznego Gimnazjum w Nowinach, powiat kielecki
II miejsce – Paulina Sobczak, Katarzyna Dereń, Michał Bagiński, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Nowinach, powiat kielecki
III miejsce – Mariusz Słapek, uczeń Publicznego Gimnazjum w Iwaniskach, powiat opatowski
wyróżnienie:
Weronika Bąba, Patrycja Bomba i Klaudia Szczepanik uczennice Gimnazjum Nr 1 we Włoszczowe.
Niezwykle ciekawym punktem programu była prezentacja Projektu pt. „Zdrowy uczeń – bezpieczny uczeń” realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu „Trzymaj Formę!” przez uczniów Gimnazjum Nr 2 w Ratajach Słupskich.
Następnym punktem programu był referat poruszający tematykę związaną ze stresem pt. „Stres jako źródło agresji”. Autorem prelekcji była mgr Irena Sobieraj – pedagog szkolny w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju i równocześnie doradca metodyczny w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju.
Świętokrzyski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach podsumowali na festiwalu konkurs „Jak zachować zdrowie i bezpieczeństwo na wsi”. Pięć Kół Gospodyń Wiejskich pod arkadami Sanatorium Marconi zorganizowało wystawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa na wsi, które były elementem oceny w w/w konkursie. Na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu, Prezes Świętokrzyskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych – Pan Bogdan Żerniak oraz Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach – Pan Janusz Czyż wręczyli nagrody laureatom:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich we Wzdole Rządowym, gmina Bodzentyn,
wyróżnienia:
– Koło Gospodyń Wiejskich w Górkach, gmina Kije,
– Koło Gospodyń Wiejskich w Szyszczycach, gmina Chmielnik,
– Koło Gospodyń Wiejskich Rykoszynie, gmina Piekoszów,
– Koło Gospodyń Wiejskich Kijach.
Dodatkowo pierwszego dnia Festiwalu w salach wykładowych w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyły się warsztaty dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, organizatorem których była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Warsztaty prozdrowotne pt. „Zdrowo żyję, ćwiczę, biegam i nie tyję” oraz warsztaty antytytoniowe pt. „Dziękuję – nie palę”. Równolegle z warsztatami w BSCK odbyły się warsztaty kulinarne podsumowujące konkurs na „Jadłospis dekadowy”, zorganizowane w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju.
Po raz pierwszy w historii Festiwalu Zdrowia organizatorzy zaplanowali w sali koncertowej Sanatorium Marconi kolejne referaty. Odbył się panel dotyczący tematyki stresu. Referat nt. „Stres i inne czynniki psychospołeczne związane z pracą” wygłosiła mgr Mieczysława Mazur z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, następnie wysłuchaliśmy prelekcji nt. „Rola przewlekłego stresu w powstawaniu chorób nowotworowych” autorstwa mgr Mirosławy Tekiel – psychologa w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, którego opiekunem jest Pan Jerzy Kosela, był miłym akcentem. Po uczcie duchowej mgr Magdalena Szulborska – Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wygłosiła referat nt. „Jak jeść i ile jeść, czyli dieta na dobre samopoczucie”, a następnie dr Alicja Giermakowska z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach przybliżyła nam bardzo ważny temat „Dysleksja wywołuje u dziecka stres i depresję – TAK czy NIE?”. Na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu prowadząca - mgr Irena Sobieraj – podsumowała tematykę podejmowaną w referatach i ponownie zaprosiła do występu uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, aby tym, jakże miłym akcentem zakończyć nasze piątkowe działania.
Drugiego dnia Festiwalu, 29 września w piękne słoneczne sobotnie przedpołudnie kontynuowano program festiwalowy.
Tego dnia Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach oraz Świętokrzyska Izba Pielęgniarek i Położnych w Kielcach zorganizowały w sali koncertowej Sanatorium Marconi konferencję dla pielęgniarek i położnych pt. „Wyzwania zdrowotne XXI wieku w pracy pielęgniarki i położnej”. Cała konferencja podzielona została na trzy sesje.
I sesja dotyczyła tematu: „Pielęgniarka i położna wobec współczesnych zagrożeń zdrowotnych” i składały się na nią tematy:
„Środki psychoaktywne – niebezpieczeństwa dla zdrowia współczesnej młodzieży” – Iwona Szałabska - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach
„Rola żywności i żywienia w etiologii chorób cywilizacyjnych” – Urszula Walczyk – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim
„Choroby zakaźne a osłabienie systemu immunologicznego na przykładzie ospy wietrznej” – Izabela Tarczoń – Specjalistyczna Poradnia Medyczna „Przylądek Zdrowia” w Krakowie
„Wirusy zapalenia wątroby typu B i C a nowotwory złośliwe” – Ewa Ziemkiewicz – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach
„Wirus HPV a rak szyjki macicy” – Maciej Karasiński – Konsultant GSK
„Wpływ przewlekłego stresu na powstawanie chorób nowotworowych” – Mirosława Tekiel –Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
II sesja dotyczyła tematu: „Prewencja chorób cywilizacyjnych w pracy pielęgniarki i położnej”, podjęte tematy, to:
„Rola pielęgniarki i położnej w prewencji nowotworów złośliwych – Europejski Kodeks Walki z Rakiem” – Jadwiga Zapała – Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
„Metody edukacji pacjenta w otwartej opiece zdrowotnej – organizacja akcji edukacyjno-profilaktycznych i poradnictwa indywidualnego” – Aneta Lesiak – Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
III sesja dotyczyła tematu: „Wsparcie instytucjonalne w działalności edukacyjnej pielęgniarki i położnej”, a podjęte tematy, to:
„Programy zdrowotne realizowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną na terenie województwa świętokrzyskiego” – Agnieszka Dolezińska – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach
„Rola Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w edukacji osób pracujących” – Monika Szymocha – Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach
„Rola organizacji pozarządowych w inicjowaniu i wdrażaniu programów zdrowotnych oraz kampanii edukacyjnych” – Szymon Chrostowski – Fundacja „Wygrajmy Zdrowie”.
Nasze sobotnie spotkanie w ramach Festiwalu odbywało się dodatkowo w parku zdrojowym w muszli koncertowej i jej okolicach. Prowadząca Pani Irena Sobieraj zapraszała wypoczywających w parku do przyłączenia się do naszych działań, przybliżając wszystkim słuchaczom ideę Festiwalu Zdrowia. Niezawodny zespół muzyczny uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, pod kierownictwem Pana Jerzego Koseli, stworzył świetną oprawę muzyczną do poruszanych przez nas tematów. Dołączyło do nas również i w tym roku Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Jego przewodnik – Koziołek Matołek oraz piękne wróżki budziły ogromne zainteresowanie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dla licznie zgromadzonych przy muszli koncertowej, organizatorzy przeprowadzili konkursy o tematyce promującej zdrowy styl życia, a dodatkowo Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach przeprowadził konkurs ze znajomości Prawa Pracy. Dla milusińskich Europejskie Centrum Bajki zorganizowało głośnie czytanie bajek, bajkowe konkursy z nagrodami wraz z zaproszeniem do odwiedzenia wystawy multimedialnej i interaktywnej "Bajkowy Świat" w Pacanowie.
Dużym powodzeniem cieszyły się również działania zaproponowane na świeżym powietrzu przed Sanatorium Marconi. Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Kielcach, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach wykonywali następujące badania: pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju zorganizowała mobilny punkt edukacyjny dopalacze-wypalacze. Wszystkie te propozycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. O oprawę kulinarną w tym roku zadbały gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mietla, gmina Stopnica, które zaprezentowały na swoim stoisku produkty regionalne oraz piękne rękodzielnictwo.