herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Festiwal Zdrowia IX Festiwal Zdrowia w Busku-Zdroju
IX Festiwal Zdrowia w Busku-Zdroju Drukuj
Opublikował: Piotr Cira, Autor: Ilona Marzec   
poniedziałek, 10 października 2011
 

W dniach 9 i 10 września (piątek, sobota) 2011 r. w Busku-Zdroju odbył się IX Festiwal Zdrowia. Dzięki modyfikacji Festiwalu w tym roku udało nam się dotrzeć do większej liczby odbiorców. W ten sposób początkowe działania regionalne objęły obszar całego województwa świętokrzyskiego.

W pierwszym dniu Festiwalu na terenie parku zdrojowego w pobliżu Sanatorium Marconi zorganizowano punkt krwiodawstwa. W czasie akcji honorowego krwiodawstwa udało się zebrać prawie 20 litrów krwi od 44 dawców. Na nasz apel odpowiedziała przede wszystkim młodzież szkół ponadgimnazjalnych, co świadczy o tym, że młodzi ludzie doskonale odnajdują się w tak potrzebnym wolontariacie, wykazując się wielką dojrzałością i postawą godną do naśladowania.

 

Festiwal Zdrowia otworzył Starosta Buski Jerzy Kolarz. Przywitał wszystkich zgromadzonych uczestników, a następnie poprosił Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku-Zdroju Krzysztofa Sochę o wręczenie statuetki „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia” przyznanej przez Kapitułę Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, Przewodniczącemu Zarządu Oddziału Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego Zbigniewowi Kociuba „za ogromne zaangażowanie, profesjonalizm
i znaczący wkład w krzewienie idei zdrowia publicznego”
.

Dziękując za szczególne wyróżnienie Przewodniczący Zbigniew Kociuba podziękował za współpracę Staroście Buskiemu Jerzemu Kolarzowi i wszystkim dziewiętnastu współorganizatorom Festiwalu Zdrowia oraz odbiorcom niełatwej tematyki, podkreślając charytatywny sposób działania wszystkich stron.

W imieniu Honorowego Patrona Festiwalu - Ministra Przemysława Bilińskiego Głównego Inspektora Sanitarnego - Naczelnik Wydziału Profilaktyki Palenia Tytoniu w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w Warszawie Emilia Powała odczytała list gratulacyjny, skierowany do wszystkich współorganizatorów Festiwalu Zdrowia, podkreślając szczególnie „Niwelowanie różnic w stanie zdrowia społeczeństw, profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób, bezpieczeństwo sanitarne, odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna oraz zagrożenia związane z dopalaczami, to kilka tematów z zakresu zdrowia, które uwzględnione zostały w priorytetach zdrowotnych polskiej prezydencji”. Koordynator Krajowego Programu „Trzymaj Formę” Karmena Cisak, w imieniu Głównego Inspektora Sanitarnego wygłosiła referat nt. modelowego przykładu dotyczącego profilaktyki nadwagi.

Całoroczną działalność współorganizatorów Festiwalu Zdrowia charakteryzowała różnorodność tematyki prozdrowotnej, min. problemy hałasu, energii odnawialnej oraz historii tradycji uzdrowiskowej i uzdrowiska Busko-Zdrój.
Rozstrzygnięto konkursy i wręczono nagrody laureatom:
W konkursie na „Aforyzm o tematyce zdrowia” została wyróżniona Aleksandra Magala uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kielcach.

Laureaci konkursu „Moda na zdrowie”
- w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce         – Bartłomiej Gajda uczeń Gimnazjum nr  1 w Skarżysku-Kamiennej
II miejsce        – Karolina Matuszczyk uczennica Publicznego Gimnazjum w Słupi, powiat konecki
III miejsce      – Magdalena Walencik uczennica Gimnazjum w Sędziszowie, powiat jędrzejowski

- w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce         – Aleksandra Spiecha uczennica Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gorzkowie, powiat kazimierski
II miejsce        – Michał Pędzik uczeń Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach, powiat kielecki
III miejsce      – Wiktoria Jamińska uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich, powiat buski

Wyniki konkursu „Przedszkolaki zdrowe dzieciaki”
wyróżnienia 3-4 latki:

  1. Zuzanna Mańka, Przedszkole Publiczne nr 16 w Skarżysku-Kamiennej
  2. Weronika Nowak, Przedszkole Samorządowe nr 2 w Końskich
  3. Amelia Sieczka, Przedszkole Publiczne nr 16 w Skarżysku-Kamiennej
  4. Aleksandra Kurek, Przedszkole Samorządowe w Sędziszowie, powiat
    jędrzejowski
  5. Kinga Myślińska, Zespół Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym, powiat
    jędrzejowski
  6. Zuzanna Cebula, Przedszkole Publiczne nr 12 w Ostrowcu Świętokrzyskim

wyróżnienia 5-6 latki:

  1. Dominik Czajor, Oddz. Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Czarncy, powiat włoszczowski
  2. Agata Ostrowska, Oddz. Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Daleszycach, powiat kielecki
  3. Anna Cieciorowska, Przedszkole Samorządowe nr 2 w Końskich
  4. Oliwia Poznańska, Przedszkole Publiczne w Kozłowie, powiat jędrzejowski
  5. Sara Baran, Przedszkole Samorządowe nr 28 w Kielcach
  6. Angelika Jeżewska, Przedszkole Publiczne nr 12 w Ostrowcu Świętokrzyskim

Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł wręczyła Certyfikaty Szkołom Promującym Zdrowie. Otrzymały je:
Publiczne Gimnazjum w Krasocinie, powiat włoszczowski
Szkoła Podstawowa w Krasocinie, powiat włoszczowski
Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym, powiat jędrzejowski
Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwaniskach Filia w Ujeździe, powiat opatowski
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Niedzielskiego "Dobosza" w Zespole Szkół Publicznych w Niekłaniu Wielkim, powiat konecki
Publiczne Gimnazjum  w Zespole Szkół Publicznych w Niekłaniu Wielkim, powiat konecki

Ideę szkół promujących zdrowie zaprezentowali na Festiwalu uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sędziszowie, powiat jędrzejowski, która już posiada w/w certyfikat.

Podsumowano również konkurs na logo Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Koalicji ds. Realizacji Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu. Zdobywcą głównej nagrody został Maciej Wysocki, uczeń II kl. LO z Zespołu Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju.

Laureaci konkursu plastycznego na plakat ,,Stop hałasowi” w ramach projektu edukacyjnego ,,Porozmawiajmy o hałasie”:
I miejsce         – Anna Nalepa i Anielka Brodziak, uczennice Szkoły Podstawowej w Pacanowie, powiat buski
II miejsce        – Zuzanna Wybraniec, uczennica ZPO Nr 1 Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku – Zdroju
III miejsce      – Julia Kowalska, uczennica ZPO Nr 1 Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku – Zdroju

wyróżnienia:
Paweł Poros
, uczeń ZPO Nr 1 Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku – Zdroju
Natalia Wieczorek
, uczennica ZPO Nr 1 Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku – Zdroju
Kamila Francikiewicz
, uczennica Szkoły Podstawowej w Kostkach Dużych

Laureaci konkursu na wypracowanie ,,Hałas a życie i zdrowie człowieka” w ramach projektu edukacyjnego ,,Porozmawiajmy o hałasie”:
I miejsce         – Ewelina Walkowicz, uczennice Gimnazjum im. Marszałka J. Piłsudskiego w Jarosławicach, powiat buski
II miejsce        – Michalina Śliwińska, uczennica Samorządowego Gimnazjum Nr 1 w Busku – Zdroju
III miejsce      – Anna Płaska, uczennica ZPO Nr 1 Gimnazjum Nr 2 w Busku – Zdroju

Ciekawym punktem programu był występ artystyczny uczniów Gimnazjum w Opatowcu, którzy podjęli tematykę promowania wśród młodzieży szkolnej aktywności fizycznej jako alternatywy dla nałogów.

Dodatkowo w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyły się warsztaty dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, organizatorem których była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Warsztaty dotyczyły zdrowego stylu życia oraz profilaktyki palenia tytoniu. Równolegle z warsztatami w sali kinowej BSCK odbył się spektakl pt. „Wspomnienia narkomanki”, wystawiony przez Teatr Joanna z Kielc, który przybył na Festiwal Zdrowia na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Drugiego dnia Festiwalu, 10 września w sobotę kontynuowano program festiwalowy.

W sali koncertowej Sanatorium Marconi można było wysłuchać bardzo ciekawych prelekcji na temat: profilaktyki chorób nowotworowych, dopalaczy-nazywanych nowymi narkotykami, wirusowego zapalenia wątroby typu C, zakażeń meningokokowych, odporności na antybiotyki, szkodliwości palenia tytoniu, a także prawidłowego odżywiania i suplementów diety. Tę część programu zorganizowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach.

W parku zdrojowym rozegrano Bieg po Zdrowie z udziałem Koziołka Matołka – z Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Organizatorem biegu był Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, a Klub Sportowy „Słoneczko" z Buska-Zdroju czynnie pomagał w jego sprawnym przebiegu. Na starcie stanęły dzieci z grupy wiekowej 4-6 lat. Zwycięzcami biegu po zaciętej rywalizacji zostali:

- w kategorii dziewcząt:
I miejsce         – Patrycja Kornaś
II miejsce        – Magdalena Molisak
III miejsce      – Wiktoria Kosałka

- w kategorii chłopców:
I miejsce         – Maksym Władny
II miejsce        – Bartosz Warzecha
III miejsce      – Wiktor Cholewa

Naszą sobotnią imprezę ubarwił występ uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, którzy stworzyli świetną oprawę muzyczną do poruszanej przez nas tematyki. Młodzież doskonale poradziła sobie z licznie zgromadzonymi przy muszli koncertowej odbiorcami, przeprowadzając min. konkursy o tematyce promującej zdrowy styl życia. Do tych działań czynnie dołączyło Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie - elfy i nimfy zorganizowały głośnie czytanie bajek, bajkowe konkursy z nagrodami i zapraszały do odwiedzenia w Pacanowie wystawy multimedialnej i interaktywnej "Bajkowy Świat".

Dużym powodzeniem cieszyły się również działania zaproponowane na świeżym powietrzu przed Sanatorium Marconi. Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach wykonywali następujące badania: pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy we krwi, poradnictwo, jak rzucić palenie, porady dot. chorób odkleszczowych, oznaczenie wskaźnika BMI, porady dietetyka, pomiar tkanki tłuszczowej, analiza składu skóry za pomocą testów, porady z zakresu żywienia, kontroli wagi i pielęgnacji ciała. Dodatkowo Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju zorganizowała mobilny punkt edukacyjny dopalacze-wypalacze, a pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju prezentowali zainteresowanym przykłady różnorodnych środków narkotycznych. Wszystkie te propozycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie zawiodły również i w tym roku Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały na swoich stoiskach produkty regionalne.

Przewodniczący Zarządu Oddziału Regionu Ponidzie PTZP Zbigniew Kociuba podsumowując Festiwal, podkreślił zainteresowanie tą formą promocji zdrowia publicznego w innych regionach Polski i zaprosił na kolejny X Festiwal Zdrowia. Będzie on małym jubileuszem dla wszystkich niestrudzonych współorganizatorów i okazją do poszukiwań nowych form upowszechniania trudnych problemów ochrony środowiska, zmian klimatycznych i zdrowia publicznego.

Galeria fotografii - Piotr Woźniak

Galeria fotografii - Robert Gwóźdź