herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Edukacja, Kultura i Sport Wyjątkowa kolekcja w buskim I LO
Wyjątkowa kolekcja w buskim I LO Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski, przekazała do publikacji: Ilona Marzec   
czwartek, 11 lipca 2024
 

Od lewej: Dyrektor I LO Ewelina Szymczyk-Krzemińska, Wicedyrektor Anna Kolarz, Pan Janusz Orłowski, Wicedyrektor Katarzyna Tometczak-Morus, Nauczyciel Witold Juwa, Nauczyciel Mariusz ZarębaWażnym wydarzeniem w historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju było przekazanie kolekcji „Orzeł Biały w Tysiącleciu Państwa Polskiego w płaskorzeźbie” autorstwa Pana Bogdana Orłowskiego.

Od 2023 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Dyrektorem I LO Panią Eweliną Szymczyk-Krzemińską i Panem Januszem Orłowskim reprezentującym spadkobierców kolekcji jest ona udostępniona w formie stałej wystawy w starej części budynku szkoły. Kolekcja składa się ze stu eksponatów, w tym: orły symbolizujące godło państwa polskiego w różnych epokach historycznych, płaskorzeźby odnoszące się do ważnych wydarzeń historycznych Polski i regionu, tablice fundacyjne i pamiątkowe poświęcone zasłużonym Polakom. Podobny tematycznie charakter mają także wolno stojące rzeźby. Szkolnymi opiekunami kolekcji są nauczyciele LO – Pan Witold Juwa oraz Pan Mariusz Zaręba.

 

Od lewej: Dyrektor I LO Ewelina Szymczyk-Krzemińska, Wicedyrektor Anna Kolarz, Pan Janusz Orłowski, Wicedyrektor Katarzyna Tometczak-Morus, Nauczyciel Witold Juwa, Nauczyciel Mariusz Zaręba

Od lewej: Dyrektor I LO Ewelina Szymczyk-Krzemińska, Wicedyrektor Anna Kolarz, Pan Janusz Orłowski,
Wicedyrektor Katarzyna Tometczak-Morus, Nauczyciel Witold Juwa, Nauczyciel Mariusz Zaręba

 

Kolekcja ta powstawała na przestrzeni 30 lat i jest efektem plastycznego talentu Autora, jego artystycznych zainteresowań i zamiłowania do historii.

Pan Bogdan Orłowski urodził się w 1925 r. w Winiarach w okolicy Nowego Korczyna. Podczas okupacji działał w Armii Krajowej. Po wojnie ukończył I Liceum i Gimnazjum im. Tadeusza Brodzińskiego w Tarnowie. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi i na Uniwersytecie Warszawskim. Działalność zawodowa Pana Bogdana Orłowskiego to wieloletnia praca na stanowisku nauczyciela w szkole podstawowej w Nowym Korczynie i Busku-Zdroju. W roku 1959 rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju. W roku 1966 objął funkcję dyrektora tej placówki, którą sprawował do 1984 r. To za jego kadencji szkole nadano imię Tadeusza Kościuszki. Pan Bogdan Orłowski znany był jako pedagog, który w szczególny sposób zabiegał o wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, a wyjątkową sympatią darzył harcerstwo. Nie dziwi to, bowiem w młodości sam był harcerzem drużyny męskiej prowadzonej przez por. Laskowskiego, oficera V Pułku Strzelców Konnych. Lokalnej społeczności przysłużył się również tym, że zainicjował powstanie Muzeum Ziemi Buskiej.

 

Pan Bogdan Orłowski

Pan Bogdan Orłowski

 

Jako artysta był samoukiem. Swoją pasję odkrył stosunkowo późno, w wieku około 40 lat, ale pozostał jej wierny do końca życia. Rzeźbienie było dla niego odskocznią od codzienności. W pracy wykorzystywał różne gatunki drewna, najczęściej lipowego, ale również dębowego i topolowego. Pozostawał krytyczny w stosunku do swojej twórczości. Jako perfekcjonista dbał o rzetelność przekazu historycznego. Zanim przystąpił do pracy nad nową rzeźbą, drobiazgowo gromadził informacje, przeszukując źródła historyczne i publikacje naukowe, by uczynić swoje prace możliwie najbardziej wiarygodnymi. Dowodem uznania dla twórczości Pana Bogdana Orłowskiego były liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, podczas których prezentowano jego prace.

 

 

Pan Bogdan Orłowski

Pan Bogdan Orłowski

 

Wyeksponowanie kolekcji „Orzeł Biały w Tysiącleciu Państwa Polskiego w płaskorzeźbie” jest sposobem na to, by zwrócić uwagę młodzieży na doniosłą rolę historii i znaczenie wartości, jakie symbolizuje nasze godło. Społeczność szkolna pragnie w ten sposób wyrazić również hołd i szacunek wobec Autora i jego znamienitego dorobku.

 

Opracowanie: Ewelina Szymczyk-Krzemińska, Anna Kolarz,
Magdalena Smak, Witold Juwa, Małgorzata Grabska

 

Poprawiony: czwartek, 11 lipca 2024