herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Aktualności Kolejne niezwykle upalne Dożynki Powiatowo-Gminne za nami.
Kolejne niezwykle upalne Dożynki Powiatowo-Gminne za nami. Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski. Autor: Ilona Marzec. Foto: Tadeusz Sempioł, Lidia Tomaszewska, Piotr Woźniak   
piątek, 02 września 2016
 

001 W tym roku odbyły się one w Solcu-Zdroju w niedzielę 28 sierpnia. Uzdrowiskowa Gmina była współorganizatorem dożynek po raz drugi.

Gospodarzami dożynek byli: Zarząd i Rada Powiatu w Busku-Zdroju oraz Wójt i Rada Gminy Solec-Zdrój. Starostami tegorocznych dożynek byli: Małgorzata Mortas z miejscowości Kików gm. Solec-Zdrój i Janusz Cabaj z miejscowości Ostrów gm. Wiślica.

 

 

002

Małgorzata Mortas zamieszkała w miejscowości Kików, wspólnie z mężem Leszkiem prowadzi wielokierunkowe gospodarstwo rolne o powierzchni 12 ha, w którym stosowany jest nowoczesny system nawadniania. Państwo Mortas specjalizują się w uprawie warzyw, a w szczególności w uprawie wczesnych ziemniaków, fasolki, ogórków, bobu oraz owoców, w tym czereśni, truskawek, brzoskwiń, moreli i wiśni. Warzywa i owoce są wysokiej jakości, a ich sprzedaż na stoiskach w Busku-Zdroju przez samą Panią Małgorzatę Mortas cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Powiatu. Zagroda Państwa Mortas stanowi wzór dla innych rolników w zakresie dbałości o estetykę otoczenia.


W gospodarstwie, w miarę wolnego czasu, pomagają rodzicom synowie - Łukasz absolwent Politechniki Warszawskiej oraz Norbert student Politechniki Krakowskiej.

 

003Janusz Cabaj – zamieszkały w Ostrowie, gmina Wiślica, żona Katarzyna, córki Julia, Oliwia i Klaudia. Wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolno-hodowlane o powierzchni 21 ha, podstawowa produkcja to mleko od 23 sztuk krów mlecznych. Uzupełnieniem dochodu jest produkcja warzyw - ogórki i fasola. Gospodarstwo jest rozwijane przez współfinansowanie z PROW 2007-2014 , zakup ciągnika i maszyn towarzyszących. W gospodarstwie pomagają również rodzice pana Janusza.

 

 

004005006

007008

Święto Plonów rozpoczęła dziękczynna Msza Święta w kościele Św. Mikołaja Biskupa i Wyznawcy w Solcu-Zdroju, podczas której homilię wygłosił ksiądz Tadeusz Szlachta kapelan rolników diecezji kieleckiej. Po mszy barwny korowód
z wieńcami dożynkowymi ruszył w stronę placu dożynkowego - stadionu przy ul. Partyzantów. Na czele korowodu szła Orkiestra Dęta z Kociny, a Starostowie Dożynek jechali dorożką.

009010011

012

Uroczystości dożynkowe na stadionie prowadziła Karolina Kępczyk dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

013014015

016017

Na wstępie głos zabrali Starosta Buski Jerzy Kolarz oraz Wójt Gminy Solec-Zdrój Adam Pałys, witając wszystkich zebranych, a w szczególności rolników z terenu Powiatu Buskiego, Starosta powiedział:

"... W ostatnich czasach doświadczamy trudnych pogodowo żniw. Coraz częściej doświadczają nas burze i wichury, trąby powietrzne, susze. Pomimo tych wszystkich przeciwności natury, Rolnicy, mocno zahartowani przez lata pracy, poradzili sobie z nimi, zebrali zboże z pól i na pewno chleba nam nie zabraknie. Ale musimy również zaapelować do rządu, poprzez jego przedstawicieli, będących tutaj na dożynkach, aby podjął skuteczniejsze działania dotyczące opłacalności produkcji rolniczej, bo ceny mleka oraz wielu innych produktów są poniżej tego poziomu. Działania muszą być szybkie, bo wieś ubożeje coraz bardziej".

018019020

021022023

W części oficjalnej głos zabrali: Stanisław Nowak przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, który odczytał okolicznościowy list, Mieczysław Sas Radny Sejmiku Wojewódzkiego oraz Marek Szczepanik Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, reprezentujący Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąka oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, Józef Cepil Zastępca Dyrektora Świętokrzys-kiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Kielcach, Michał Grudziński Asystent Posła na Sejm RP Michała Cieślaka, Karol Kliś Asystent Posła na Sejm RP Krystiana Jarubasa, a także dr Czesław Siekierski Poseł do Parlamentu Europejskiego.

024025026

027028

Część obrzędową rozpoczęło przekazanie okazałych bochnów chleba wypieczonych z tegorocznej mąki przez Starostów Dożynek - Gospodarzom, po czym nastąpiło częstowanie zaproszonych gości i publiczności chlebem.

029030

W tym czasie Robert Gwóźdź Członek Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju zaprezentował okazały wieniec wykonany przez mieszkańców sołectwa Kargów z gm. Tuczępy, który stanowił misternie wykonaną ozdobę naszych uroczystości. Delegacja wieńcowa z Kargowa została przedstawiona na scenie zebranej publiczności i otrzymała podziękowanie za pięknie wykonany wieniec.

 

Następnie w części obrzędowej rozpoczął się konkurs na najpiękniejszy wieniec, w pierwszej kolejności prezentowano wieńce dożynkowe z pięciu sołectw Gminy Solec-Zdrój, a następnie z siedmiu gmin Powiatu Buskiego, ponieważ Gmina Wiślica nie zgłosiła swojej delegacji wieńcowej na dożynki.

031031a032

033034035

036

W gminnym konkursie udział wzięły wieńce z sołectwa Kików, Solec-Zdrój, Zagajów, Zborów i Włosnowice. W konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Solec-Zdrój" pierwsze miejsce zajął wieniec z sołectwa Zborów, który następnie reprezentował Gminę Solec-Zdrój w konkursie powiatowym.

037038039

040041042

043

Do etapu powiatowego konkursu na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” stanęły delegacje wieńcowe z Gminy Busko-Zdrój delegacja z miejscowości Zwierzyniec, Gminy Gnojno delegacja z Raczyc, Gminy Nowy Korczyn delegacja z miejscowości Czarkowy, Gminy Pacanów delegacja z Wójeczki, Gminy Solec-Zdrój delegacja ze Zborowa, Gminy Stopnica delegacja z Mietla oraz Gminy Tuczępy delegacja z Wierzbicy. Promienie zachodzącego słońca pięknie ubarwiły tradycyjne prezentacje, pomimo upału było radośnie, energetycznie i z przytupem.

045046044

Na zakończenie Starostowie Dożynek, zgodnie ze starym obyczajem, zatańczyli walczyka przy wtórze Orkiestry Dętej z Kociny.

 

Komisja Konkursowa dokonała oceny prezentowanych wieńców:

wyróżnienia otrzymały delegacje wieńcowe z:

047
Raczyc
,
gm. Gnojno,
048
Wójeczki
,
gm. Pacanów
049
Zborowa
,
 gm. Solec-Zdrój
050
Mietla
,
gm. Stopnica

 

051

III miejsce zajął wieniec z miejscowości Czarkowy, gm. Nowy Korczyn,

 

052

II miejsce wieniec z miejscowości Wierzbica, gm. Tuczępy,

 

053

a I miejsce wywalczyła delegacja wieńcowa z miejscowości Zwierzyniec, gm. Busko-Zdrój.

Ogłoszenia wyników konkursu na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” dokonał Andrzej Lasak Przewodniczący Komisji Konkursowej, a nagrody wręczył Jerzy Kolarz Starosta Buski. Zwycięski Zwierzyniec będzie reprezentował Powiat Buski na XVI Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w najbliższą niedzielę 4 września w Końskich.

055056054

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród dla najlepszych rolników z Gminy Gnojno i Nowy Korczyn.

Z rąk Wójta Gminy Gnojno Zbigniewa Janika nagrody otrzymali: Państwo Gertruda i Jerzy Kogutowie z Gorzakwi, którzy prowadzą gospodarstwo ekologiczne oraz zajmują się wypiekiem tradycyjnego chleba w piecu chlebowym, Państwo Monika i Grzegorz Basowie z Poręby, którzy prowadzą nowoczesne gospodarstwo sadownicze i uprawiają truskawki, Państwo Renata i Andrzej Bochnaccy z Gnojna, zajmujący się uprawą ziemniaków i hodowlą bydła rzeźnego - Pan Bochnacki aktywnie działa na rzecz OSP i lokalnej społeczności, jest komendantem OSP w Gnojnie i sołtysem wsi Gnojno, Państwo Katarzyna i Dawid Rasałowie z Balic, produkujący mleko oraz Państwo Katarzyna i Ryszard Wawszczykowie ze Skadli zajmujący się hodowlą bydła rzeźnego i aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności - sołtys wsi Skadla.

 

Wójt Gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja nagrodził Państwa Monikę i Łukasza Jarzyna, zamieszkałych w Strożyskach - właścicieli gospodarstwa rolnego, specjalizującego się w hodowli krów mlecznych.

 

Następnym punktem uroczystości dożynkowych było wręczenie nagród za udział w etapie powiatowym konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku”. Nagrody wręczył Stanisław Klimczak Wicestarosta Buski.

057058059060

III miejsce przyznano gospodarstwu Państwa Bożeny i Roberta Patryaków zam. we Włosnowicach, gm. Solec-Zdrój,

II miejsce zajęli Państwo Jadwiga i Robert Kurczabowie zam. w Wierzbicy, gm. Tuczępy,

I miejscem uhonorowano zagrodę Państwa Elżbiety i Stanisława Doktór zam. w Wójczy, gm. Pacanów. To gospodarstwo zostało zgłoszone do etapu wojewódzkiego konkursu, którego rozstrzygnięcie nastąpi podczas Dożynek Wojewódzkich w Końskich.

 

061

Następnie wyróżniono osoby zasłużone dla rolnictwa z terenu Gminy Solec-Zdrój. Na wniosek Wójta Gminy Solec-Zdrój Adama Pałysa Minister Rolnictwa
i Rozwoju Wsi – przyznał Odznaczenia Honorowe „Zasłużony Dla Rolnictwa” rolnikom oraz osobom zatrudnionym w sektorze związanym z branżą rolniczą. Przyznane odznaczenia wręczył Adam Pałys Wójt Gminy Solec-Zdrój,
a otrzymali je: Małgorzata Mortas z Kikowa - Starościna Dożynek, Kamil Gądek
z Ludwinowa, Leszek Sowula zamieszkały w Zagajowie, Stanisław Żelazny zamieszkały w Świniarach oraz Ryszard Kowalik ze Zborowa.

063062

 

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród Magnolii
i Samorządowca Roku przez Wójta Gminy Solec-Zdrój Adama Pałysa
i Przewodniczącego Rady Gminy Solec-Zdrój Pawła Patrzałka.

 

Nagrodę MAGNOLII 2016 otrzymał Marek Wieczorek - przedsiębiorca i społecznik, a nagrodę SAMORZĄDOWCA ROKU 2016 otrzymała Janina Cygan - długoletnia nauczycielka w soleckich szkołach, polonistka, która wykształciła kilka pokoleń młodych mieszkańców Gminy.

 

064

Część artystyczną rozpoczął Stanisław Dybała, który recytował własne wiersze.

065066

Gwiazdą wieczoru był Zespół „M-CZTERY” z Nowego Sącza, który porwał wszystkich na parkiet, a do północy trwała zabawa taneczna z Zespołem „Sukces”.

 

Autor: Ilona Marzec

Foto: Tadeusz Sempioł, Lidia Tomaszewska, Piotr Woźniak

Poprawiony: piątek, 02 września 2016