herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
herb
Strona główna Aktualności NOWE MOŻLIWOŚCI KSZTAŁCENIA OSÓB DOROSŁYCH W POWIECIE BUSKIM
NOWE MOŻLIWOŚCI KSZTAŁCENIA OSÓB DOROSŁYCH W POWIECIE BUSKIM Drukuj
Opublikował: Mariusz Walęzak. Przekazała do publikacji: Mariola Prędka.   
poniedziałek, 07 lipca 2014
 

herb_powiat_buski

Reforma szkolnictwa zawodowego dała osobom dorosłym nowe możliwości korzystania z bezpłatnej oferty uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji zawodowych w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych, które umożliwiają uzyskiwanie lub uzupełnianie kwalifikacji zawodowych na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej lub technikum, jednak bez konieczności ukończenia pełnego kształcenia w tych szkołach. Uzyskiwanie lub uzupełnianie kwalifikacji zawodowych w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych odbywa się w czasie znacznie krótszym niż ma to miejsce w tradycyjnym kształceniu.

 

 

Podstawą nowego spojrzenia na kształcenie zawodowe jest wyodrębnienie w poszczególnych zawodach od jednej do trzech kwalifikacji, czyli dokonanie podziału każdego zawodu na zestawy umiejętności (kwalifikacji). Kwalifikacyjny kurs zawodowy, w ramach którego można zdobywać te kwalifikacje, jest pozaszkolną formą kształcenia ustawicznego, której ukończenie umożliwia przystąpienie do egzaminu i w stosunkowo krótkim czasie uzyskanie konkretnych kwalifikacji zawodowych.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe mogą być organizowane przez różne podmioty prowadzące działalność edukacyjną, w tym publiczne i niepubliczne szkoły zawodowe. Jednak kursy organizowane przez samorządowe szkoły publiczne są dla uczestników bezpłatne.

 

Kursy kwalifikacyjne będą prowadzone w formie zaocznej.


Jednostki oświatowe Powiatu Buskiego przygotowały ofertę kształcenia w ramach kursów kwalifikacyjnych w tych dziedzinach, w których mają wieloletnie doświadczenie oraz bardzo dobrą bazę dydaktyczną.

 

Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku - Zdroju (ul. Mickiewicza 23, tel.41-378-43-86, www.zsti.pl) oferuje kursy w obrębie 3 zawodów: mechanik i technik pojazdów samochodowych oraz technik informatyk:

  1. montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych (w ramach zawodu technik informatyk),
  2. projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami (w ramach zawodu technik informatyk),
  3. tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami (w ramach zawodu technik informatyk),
  4. diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych (w ramach zawodów: technik pojazdów samochodowych oraz mechanik pojazdów samochodowych).

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku - Zdroju (ul. Mickiewicza 6, tel. 41-378-79-21, http://www.zsp1busko.pl) oferuje kształcenie w zakresie zawodów: kucharz, cukiernik, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik ekonomista:

  1. prowadzenie rachunkowości (w ramach zawodu technik ekonomista),
  2. planowanie i realizacja usług w recepcji hotelu (w ramach zawodu technik hotelarstwa),
  3. sporządzanie potraw i napojów (w ramach zawodu kucharz oraz zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych),
  4. produkcja wyrobów cukierniczych (w ramach zawodu cukiernik).

 

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju (ul. Bohaterów Warszawy 120,  tel. 41-378-24-72, www.budowlanka.edu.pl) proponuje zdobycie kwalifikacji występujących w zakresie zawodów: murarz-tynkarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, a także technik architektury krajobrazu i technik hotelarstwa:

  1. projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu (w ramach zawodu technik architektury krajobrazu),
  2. obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie (w ramach zawodu technik hotelarstwa),
  3. wykonywanie robót murarskich i tynkarskich (w ramach zawodu murarz - tynkarz),
  4. montaż systemów suchej zabudowy (w ramach zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych
    w budownictwie),
  5. wykonywanie robót posadzkarsko – okładzinowych (w ramach zawodu monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie).

 

Osobami ubiegającymi się o przyjęcie na kwalifikacyjne kurs zawodowe mogą być:

  1. osoby dorosłe, które ukończyły 18 lat,
  2. osoba niepełnoletnia, która ma ukończone gimnazjum oraz ma opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej dla młodzieży, albo uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą realizowanie, zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, przygotowania zawodowego u pracodawcy.

 

Dyplom technika w danym zawodzie może uzyskać osoba, która po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego zda egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zakresie poszczególnych kwalifikacji oraz potwierdzi odpowiedni poziom wykształcenia.

 

Osoba, która posiada już wykształcenie zasadnicze zawodowe i świadectwa potwierdzające wymagane kwalifikacje zawodowe zdobyte dzięki kwalifikacyjnym kursom zawodowym, po uzupełnieniu wykształcenia średniego w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych również otrzyma dyplom technika w danym zawodzie.

W Powiecie Buskim istnieje możliwość uzupełnienia wykształcenia średniego w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych funkcjonującym przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju. Liceum dla Dorosłych to propozycja dla osób, które chcą zdobyć średnie wykształcenie nie rezygnując z pracy i  codziennych obowiązków. Ukończenie szkoły umożliwia uzyskanie wykształcenia średniego oraz świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Absolwenci liceum mają szansę na zdobycie lepszej pracy oraz możliwość kontynuowania edukacji na studiach wyższych.

Nauka w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych jest bezpłatna.

 

Ubiegającymi się o przyjęcie do szkoły mogą być:

  1. osoby pełnoletnie, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową lub gimnazjum,
  2. osoby, które ukończyły 16 lat, ale sytuacja życiowa lub zdrowotna uniemożliwia lub utrudnia im kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej,
  3. absolwenci zasadniczych szkół zawodowych.

 

Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio w szkołach oferujących kwalifikacyjne kursy zawodowe, a także na stronie internetowej Powiatu Buskiego w Powiatowym Informatorze Edukacyjnym: http://www.powiat.busko.pl/pl/powiatowy-informator-edukacyjny.html.

Zapraszamy!
  

Poprawiony: piątek, 19 lutego 2016