Strona główna Aktualności Pierwszy etap naboru kandydatów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych dobiega końca
Pierwszy etap naboru kandydatów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych dobiega końca Drukuj
Opublikował: Mateusz Olszewski, przekazała do publikacji: Ilona Marzec
wtorek, 25 czerwca 2024

herbW ramach tegorocznego naboru chęć podjęcia nauki w szkołach prowadzonych przez Powiat Buski zadeklarowało dotychczas 472 kandydatów. Spośród wszystkich kandydatów ok. 80% to kandydaci z Powiatu Buskiego, natomiast ok. 20% to osoby spoza naszego Powiatu.

W bieżącym roku największym zainteresowaniem wśród kandydatów do klas pierwszych cieszą się technika, które wybrało blisko 48% absolwentów szkół podstawowych. Drugie miejsce pod względem zainteresowania zajmują licea ogólnokształcące (ok. 41% kandydatów), a trzecie miejsce branżowe szkoły I stopnia (ok. 11%).

Wśród liceów najwięcej uczniów wybrało w I preferencji I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju. Na drugiej pozycji jest III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Zdecydowana większość kandydatów (ok. 22%) planuje podjąć naukę w oddziałach realizujących w zakresie rozszerzonym biologię. Na drugim miejscu pod względem popularności uplasowały się oddziały, w których przedmiotem rozszerzonym jest matematyka (ok. 16%).

W technikach największym zainteresowaniem kandydatów cieszą się w tym roku kierunki: technik logistyk, technik informatyk, technik budownictwa. Popularne są także takie kierunki, jak: technik pojazdów samochodowych czy technik architektury krajobrazu.

Szkoły przygotowały odpowiednią liczbę miejsc dla wszystkich kandydatów, jednak o tym, czy kandydaci dostaną się do wybranych szkół i oddziałów, zadecydują nie tylko ich wyniki nauczania, ale także poziom zainteresowania uczniów danym kierunkiem kształcenia. Tegoroczny nabór charakteryzuje się wyraźnym spadkiem liczby kandydatów w porównaniu do roku ubiegłego. Spadek jest bardzo wyraźny. W bieżącym roku do szkół kandyduje ok. 50%  uczniów mniej, niż w roku ubiegłym. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest coraz bardziej widoczny niż demograficzny. Skutkiem tak znaczącego spadku liczby kandydatów do klas pierwszych może być łatwiejszy dostęp do wymarzonego oddziału w szkole ponadpodstawowej. Wiele osób zapomina jednak o istotnym zagrożeniu polegającym na tym, że - ze względu na zbyt małą liczbę kandydatów - wiele oddziałów nie powstanie.

W Powiecie Buskim jest to widoczne już na obecnym etapie rekrutacji, przewiduje się bowiem uruchomienie 12 spośród 21 oddziałów oferowanych w rekrutacji. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby kandydaci przy wyborze szkoły wybierali jak najwięcej oddziałów, które dana szkoła ma w swojej ofercie, co da im większe szanse na dostanie się do szkoły ponadpodstawowej.

Osoby, które z różnych przyczyn nie złożyły wniosku o przyjęcie do szkoły w terminie do 19 czerwca br., mają jeszcze możliwość zarejestrowania się w systemie elektronicznego naboru w czasie tzw. "okienka transferowego". Rejestracja w systemie i złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły będą możliwe do 10 lipca br., do godziny 15.00 pod adresem: https://nabor.pcss.pl/buskozdroj/szkolaponadpodstawowa/

Kolejnym etapem naboru jest wprowadzanie do systemu przez kandydatów ocen i osiągnięć uzyskanych na egzaminie ósmoklasisty, a następnie potwierdzenie przez osoby zakwalifikowane woli podjęcia nauki, poprzez złożenie w szkołach pierwszego wyboru oryginałów dokumentów.

Ogłoszenie listy osób przyjętych do szkół ponadpodstawowych nastąpi 25 lipca br.

Tekst: Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej