Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych mogą ubiegać się o przyjęcie do ogólnodostępnych i specjalnych liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych I stopnia prowadzonych przez Powiat Buski.
Aktualna oferta edukacyjna naszych szkół obejmuje zarówno kierunki już sprawdzone i cieszące się dużym zainteresowaniem, jak i nowości.
Wśród nowości jest m.in. klasa informatyczna - programowanie i bezpieczeństwo systemów komputerowych (z rozszerzoną informatyką, matematyką i językiem angielskim) w IV Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych. Buski „Informatyk” proponuje także kształcenie zawodowe w sprawdzonych i cieszących się dużą popularnością kierunkach: informatycznym, mechanicznym czy energetyki odnawialnej.
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w swojej ofercie edukacyjnej proponuje naukę m. in. w klasie matematyczno-biologicznej oraz klasie lingwistycznej z językami: angielskim, niemieckim lub włoskim. W oddziale humanistycznym przewidziana jest nauka języka łacińskiego i kultury antycznej, a także edukacji prawnej, jako przedmiotu uzupełniającego.
„Kopernik” czyli Zespół Szkół Ponadpodstawowych stawia na kształcenie zawodowe w kierunkach hotelarskim i ekonomicznym oraz na licealną klasę biologiczno – sportową z elementami samoobrony.
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, czyli wszystkim dobrze znana „Budowlanka”, proponuje kształcenie zawodowe w branży związanej ze swoją specjalizacją, tj. budownictwo, architektura krajobrazu, logistyka i hotelarstwo.
Uczniowie chcący jak najszybciej uzyskać wykształcenie zawodowe mają możliwość podjęcia kształcenia w Branżowych Szkołach I Stopnia w szeregu różnych zawodach z branży usługowej, mechanicznej czy budowlanej.
Bogatą ofertę kształcenia znajdą również uczniowie z niepełnosprawnościami, którzy mogą podjąć kształcenie w szkołach funkcjonujących w Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych w Busku-Zdroju oraz w Broninie. Jednostki te oferują kształcenie poczynając od szkoły podstawowej na szkole policealnej kończąc. Uczniowie chcący podjąć naukę w szkołach specjalnych mają do wyboru liceum ogólnokształcące, jak również szkoły zawodowe kształcące w takich zawodach, jak: technik elektryk, technik spawalnictwa, technik mechanik, technik informatyk, technik spedytor, technik przemysłu mody, technik bhp, technik administracji, asystent osoby niepełnosprawnej, a także elektromechanik, krawiec, elektryk, ślusarz, mechanik - monter maszyn i urządzeń, mechanik pojazdów samochodowych, cukiernik, czy kucharz. Istnieje także możliwość przysposobienia do zawodu w takich obszarach, jak: rękodzielnictwo, ogrodnictwo, prace biurowe, gospodarstwo domowe.
Dodatkowym atutem szkół specjalnych jest możliwość nauki w mało licznych oddziałach, a także szeroka oferta związana z rewalidacją i rehabilitacją oraz znacznie szerszą, niż w szkołach ogólnodostępnych, pomocą ze strony specjalistów takich, jak: psycholodzy, rewalidanci, rehabilitanci, logopedzi, tyflopedagodzy, surdopedagodzy czy oligofrenopedagodzy.
Kandydaci do szkół prowadzonych przez Powiat Buski mogą zapoznać się z całą ofertą edukacyjną przede wszystkim bezpośrednio w każdej ze szkół oraz na ich stronach internetowych. Cała oferta jest zaprezentowana również w Powiatowym Informatorze Edukacyjnym na stronie www.powiat.busko.pl/pl/powiatowy-informator-edukacyjny.html, a także – dla kandydatów do szkół ogólnodostępnych – na stronie https://nabor.pcss.pl/buskozdroj/szkolaponadpodstawowa/
Zgodnie z zarządzeniem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty rekrutacja do szkół ogólnodostępnych trwa od 13 maja do 19 czerwca br. Szczegółowy terminarz można znaleźć m.in. w Powiatowym Informatorze Edukacyjnym na stronie https://www.powiat.busko.pl/pl/powiatowy-informator-edukacyjny.html
Rekrutacja kandydatów do klas pierwszych szkół prowadzonych przez Powiat Buski jest prowadzona w dwojaki sposób:
- w systemie elektronicznym - do szkół ogólnodostępnych, tj.: I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego,
- w systemie tradycyjnym - do szkół specjalnych, tj.: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie. Rekrutacja do szkół specjalnych wymaga m.in. uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną.
Powiat Buski jest również organem prowadzącym dla Zespołu Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju, który mieści się w budynku Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego "Górka" im. dr. Szymona Starkiewicza i kształcą się tam wyłącznie uczniowie będący pacjentami tego Szpitala.
Zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej szkół Powiatu Buskiego
Tekst: Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej