Z dniem 1 września 2019 r. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Busku - Zdroju zmieniła swoją siedzibę i obecnie mieści się w budynku dawnego internatu Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Bohaterów Warszawy 120.
Pomieszczenia nowej siedziby zostały wyremontowane i przystosowane do potrzeb Poradni, dzięki czemu korzystającym z usług Placówki zabezpieczono komfortowe warunki.
Jerzy Kolarz - Starosta Buski oraz Jerzy Kordos i Wiesław Marzec - Członkowie Zarządu Powiatu w Busku - Zdroju - na zaproszenie Jolanty Czyrny Dyrektora Poradni - odwiedzili nową siedzibę tej Jednostki podczas wyjazdowego posiedzenia Zarządu w dniu 4 września 2019 r.
Poradnia obejmuje swoim działaniem cały Powiat Buski, tj. 8 gmin: Busko-Zdrój, Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Stopnica, Tuczępy, Wiślica. Wsparciem Poradni objętych jest obecnie ponad 50 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych mających siedzibę na terenie Powiatu Buskiego.
Do głównych zadań Poradni należy: diagnozowanie dzieci i młodzieży, opiniowanie i orzecznictwo, udzielanie dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkoli, szkół i placówek, a także organizowanie i prowadzenie wspomagania jednostek oświatowych w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
W Poradni zatrudnionych jest 9 specjalistów (psycholodzy, pedagodzy, logopedzi), którzy świadczą bezpłatną pomoc psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną, m.in. w postaci wydawania opinii i orzeczeń, konsultacji, mediacji, terapii psychologicznej, terapii pedagogicznej, terapii logopedycznej, zajęć psychoedukacyjnych oraz grup wsparcia. W prowadzonej terapii specjaliści buskiej Poradni wykorzystują metodę EEG Biofeedback, Platformę badania zmysłów (wzrok, słuch, mowa), aplikację NeuroSetMW. EEG Biofeedback jest to metoda terapeutyczna oparta na wyspecjalizowanej technice komputerowej. Trening biofeedback jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży, które mają trudności w nauce (dysleksja, dysortografia, dyskalkulia), zaburzenia snu, nadpobudliwość psychoruchową (ADHD).
Porania wydaje orzeczenia dotyczące: indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, nauczania indywidualnego, kształcenia specjalnego, zajęć rewalidacyjno – wychowawczych. Klienci Poradni mogą również uzyskać opinie w sprawach m.in.: wczesnego wspomagania rozwoju, wcześniejszego przyjęcia do szkoły, spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego poza przedszkolem i szkołą, zwolnienia z nauki drugiego języka obcego, objęcia ucznia nauką w klasie terapeutycznej, dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb ucznia, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, udzielenia zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki, pierwszeństwa w przyjęciu ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadpodstawowej, zezwolenia na zatrudnienie młodocianego pracownika w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy lub nauki zawodu, braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych, objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu, szkole lub placówce.
Ważnym aspektem działania Poradni jest aktywizacja do samodzielnego wyboru szkoły, kierunku kształcenia, zawodu. Orientacja i poradnictwo zawodowe prowadzone jest w buskiej Poradni w następujących formach: aktywizacja młodzieży do samodzielnego wyboru zawodu, treningi wyboru zawodu, poradnictwo i badania indywidualne i grupowe, udostępnianie zgromadzonych informacji o zawodach i możliwościach kształcenia się. Poradnictwo zawodowe ma wpływ na całokształt oddziaływań mających pomóc uczniom w wyborze kierunku dalszego kształcenia. Pomoc udzielana w ramach orientacji i poradnictwa zawodowego wpływa na wybór i rozwój kariery zawodowej tak, aby przynosiła ona satysfakcję.
W 2017 r. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Busku-Zdroju została wyznaczona jako jednostka pełniąca funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńczego na terenie Powiatu Buskiego dzięki czemu w Poradni organizowane jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, w ramach którego diagnozowane są dzieci już od urodzenia oraz organizowane są zajęcia w zakresie rehabilitacji ruchowej, integracji sensorycznej, terapii logopedycznej i inne.
Zainteresowanych rodziców zapraszamy do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Busku – Zdroju, ul. Bohaterów Warszawy 120.
Zgłoszenia przyjmowane są w rejestracji od poniedziałku do piątku.
Poradnia świadczy swoje usługi bezpłatnie i bez skierowań.
Foto: Archiwum PP-P w Busku-Zdroju