Czytanie książek pogłębia wiedzę, rozwija wyobraźnię, sprawia, iż wzrastają nasze kompetencje. We wdrażaniu do czytania i podtrzymywaniu zainteresowania czytaniem główną rolę odgrywają osoby z najbliższego otoczenia. Dlatego konieczne jest stworzenie wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę aktywność, dbających o wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej przez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
W tym celu w roku 2012 zostało zainicjowane Narodowe Czytanie. Tę ogólnopolską akcję zainaugurowano poematem Adama Mickiewicza Pan Tadeusz.
W tym roku w drodze głosowania Wesele Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2017, które odbyło się w sobotę 2 września br.
Wesele Wyspiańskiego należy do arcydzieł literatury polskiej. Zostało oparte na autentycznym wydarzeniu. W listopadzie 1900 roku odbyło się wesele poety krakowskiego Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, córką chłopa. Na kanwie tego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat - barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach i zaniedbaniach.
Podczas Narodowego Czytania w I Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju, zaproszeni lektorzy przywołali niepowtarzalny nastrój Wesela, przypomnieli wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Wspólne czytanie było znakomitą okazją, do zastanowienia się nad znaczeniem Wesela i roli, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny.
Młodzież, po raz kolejny, mogła się przekonać o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury. Spotkanie zostało przygotowane przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju, wspólnie z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju.
Autor: Agnieszka Kaszewska, doradca metodyczny w PODiDN w Busku-Zdroju
Zdjęcia: Artur Górak