Jest taka wieś w Małopolsce – Zalipie, która słynie z chat malowanych w kolorowe kwiatowe wzory. Barwne malunki przyjeżdżają oglądać turyści z całego świata. Uczniowie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju też ją odwiedzili!
Dnia 26 maja 2017 r. uczniowie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju uczestniczący w realizacji innowacji pedagogicznej pn. „Qulturalni” odwiedzili wieś Zalipie. Mieli okazję przekonać się, że kwieciste wzory są tutaj wszędzie: na domach, płotach, studniach, a nawet psich budach. Ludowa tradycja zdobienia chat w tej urokliwej wsi jest kultywowana od XIX wieku. Zwyczaj jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Malują całe rodziny, a każda ma swoje ulubione kolory i niepowtarzalny styl.
W trakcie wycieczki uczniowie uczestniczyli w warsztatach, które przybliżyły im zalipiański styl zdobnictwa oraz jego ewolucję na przestrzeni czasu, aż do dziś znanej formy. Malowali własne wzory na ekologicznych torbach, które okazały się świetnym pomysłem na prezenty dla mam z okazji ich święta.
Kolorowy trening antystresowy to propozycja opiekunów Muzeum dla lubiących czytać i relaksować się przy malowaniu i rysowaniu. Okazało się, że „Malowanki zalipiańskie Felicji Curyłowej” to doskonałe połączenie etnicznych ciekawostek z odstresowującymi kolorowymi wzorkami.
Atrakcją wycieczki była też przeprawa promowa przez Wisłę w Borusowej.
Autor tekstu i zdjęć: Agnieszka Omasta, Agata Wolska