W dniach od 3 do 7 kwietnia 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Broninie odbył się Tydzień wiedzy o autyzmie. Działania miały na celu podniesienie świadomości na temat zaburzenia zwanego AUTYZMEM.
W dniach od 3 do 7 kwietnia 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Broninie odbył się Tydzień wiedzy o autyzmie. Działania miały na celu podniesienie świadomości na temat zaburzenia zwanego AUTYZMEM.
Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które wpływa na to, w jaki sposób osoba nim dotknięta postrzega świat, przetwarza informacje płynące z otoczenia i współdziała z innymi. Osoby te zwykle z trudem nawiązują relacje z innymi ludźmi, mają problemy z komunikacją i myśleniem abstrakcyjnym.
We wszystkich klasach odbyły się pogadanki przeprowadzone przez wychowawców mające na celu uświadomienie dzieciom, jakie problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych mają osoby autystyczne. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem: Autyzm. Poznaj zanim ocenisz.
Na korytarzu szkolnym została zwieszona gazetka na temat autyzmu. Organizatorzy pierwszego dnia przygotowali emblematy w formie żarówek koloru niebieskiego, który jest znakiem rozpoznawczym akcji. Żarówki zostały rozdane wszystkim uczniom i nauczycielom. W ramach solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem każda klasa przygotowała plakat do wylosowanego hasła, odnoszącego się do tematyki. Wykonane plakaty zostały zawieszone na terenie Ośrodka.
Drugiego dnia uczniowie „zaświecili na niebiesko” swoim strojem i emblematami w tym kolorze. Odbyły się również warsztaty plastyczne pod nazwą Na niebiesko dla autyzmu, podczas których uczniowie dekorowali różnorodnymi technikami plastycznymi symbole związane z autyzmem: żarówki i lampki w kształcie litery "A". Gotowe symbole, podpisane imieniem zostały zawieszone na terenie Ośrodka.
Kolejny dzień był dla naszych uczniów dużą niespodzianką. Organizatorzy przygotowali dla nich STRAGAN SENSORYCZNY. Uczniowie brali udział w doświadczeniach, które pozwoliły im poczuć się przez chwilę jak osoby autystyczne, to jak odbierają i postrzegają świat każdego dnia, z jakimi zmagają się trudnościami i przeciwnościami na co dzień. Kontynuacją zajęć były popołudniowe warsztaty przeprowadzone w grupach wychowawczych, które przeprowadziły panie: pedagog Barbara Foryś, psycholog Dagmara Praszkiewicz, Aleksandra Kłuskiewicz i Iwona Wójcik.
Czwartego dnia, mimo mało sprzyjających warunków atmosferycznych, odbył się przemarsz uczniów i nauczycieli wokół Ośrodka z emblematami niebieskich żarówek, lampek oraz balonów pod hasłem: RÓŻNI, LECZ RÓWNIE WAŻNI.
Podsumowaniem wszystkich działań realizowanych podczas Tygodnia wiedzy o autyzmie było wręczenie podziękowań dla każdej klasy za zaangażowanie i udział w akcji.
Organizatorzy akcji: Agnieszka Bucka, Anna Grosicka, Alicja Kiełb, Aleksandra Kłuskiewicz, Justyna Smulczyńska, Iwona Wójcik, Barbara Foryś, Dagmara Praszkiewicz.
Autor tekstu: Justyna Smulczyńska, Agnieszka Bucka
Foto: Justyna Smulczyńska